Znów wiele osób zostaje skazanych na przeżywanie Wielkiego Tygodnia w domu, bez bezpośredniego udziału w liturgii. Duszpasterze starają się to ułatwić na różne sposoby. Także nasi klerycy przygotowali cykl nagrań pieśni wielkopostnych z nadzieją, że staną się one dla wszystkich przestrzenią spotkania z Panem Bogiem
Jak podkreślają klerycy naszej diecezji, studiujący w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej, Wielki Tydzień, to szczególny czas dla Kościoła, który sprawuje zbawcze misteria dokonane przez Chrystusa. Z tej okazji zapraszają do szczególnej modlitwy - modlitwy śpiewem, która - jak mówią: "pomoże obudzić w sercu święte pragnienia".
- Pieśni przygotowywaliśmy przez okres Wielkiego Postu, systematycznie wykonując je także w czasie Mszy Świętych w naszej seminaryjnej kaplicy. Wykonaliśmy utwory liturgiczne w opracowaniu wielogłosowym, korzystając głównie ze śpiewnika Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego "Niepojęta Trójco". Spośród wielu propozycji utworów, wybraliśmy te, które, mamy nadzieję, są przystępne w odbiorze i owocnie przeprowadzą przez tajemnice męki Chrystusa - mówi kleryk Jakub Łabuz, odpowiedzialny za scholę.
Wśród utworów przygotowanych przez alumnów można usłyszeć następujące pieśni: "Jaśnieje Krzyż chwalebny", "Króla wznoszą się znamiona", "Uczta Baranka", "Witaj Głowo", "Dobranoc Głowo święta".
- W wielu dokumentach możemy przeczytać, jak ważną rolę odgrywa muzyka liturgiczna. Chcemy wykorzystać nasze talenty i dzieląc się nimi, przyczyniać się do skutecznej ewangelizacji i uświęcenia innych. Mamy nadzieję, że z przygotowane przez nas pieśni uda się wkomponować w rytm życia domowego a dzięki temu historia zbawienia jeszcze bardziej wybrzmi w ludzkim sercu - dodaje kleryk Krzysztof Kawik
Pieśni ukazują się co dwa dni od 24 marca na platformie Spotify, udostępniane są także na seminaryjnym Facebooku. Ostatnia propozycja muzyczna ukaże się w Wielką Sobotę. Klerycy zachęcają do systematycznego słuchania i udostępniania.
Tu znajdziecie opublikowane utwory:
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.