Rok Chopina, kinowy "Avatar", festiwal w Opolu oraz literacki nobel dla Mario Vargasa Llosy... - jaki był miniony rok w kulturze?
Zwycięstwo literatury - Po wielu dziwacznych decyzjach jurorów, takich jak laur dla Dario Fo czy Elfriede Jelinek, laureatem literackiej Nagrody Nobla został jeden z faworytów.
Mario Vargas Llosa jest pisarzem znanym na świecie, popularnym także w Polsce – głównie za sprawą wydawnictwa Znak, które regularnie publikuje jego książki.
Fenomen popularności peruwiańskiego pisarza tkwi w poczuciu humoru, wyrafinowanych grach, które prowadzi z czytelnikiem, i w erotyce – silnie obecnej w tym pisarstwie. Ale jest coś jeszcze, co sprawia, że czytamy go z zaciekawieniem.
To wplatane tu i ówdzie wątki autobiograficzne. One wzmacniają wiarygodność opowiadanych historii, sprawiają, że widzimy w nich kawałek prawdy czyjegoś życia.
Elementy własnego życiorysu uczynił Llosa kanwą swoich powieści. Może dlatego jest w tych książkach tak przekonujący.
***
Festiwale na równi pochyłej - Wakacje bez festiwalu w Sopocie, słabe Opole we wrześniu – to obraz tego, co dzieje się obecnie w świecie polskich imprez muzycznych.
Niemoc nie ominęła też niektórych festiwali chrześcijańskich – padł m.in. toruński Song of Songs, największe do tej pory przedsięwzięcie tego typu.
Większość polskich miast nie radzi sobie z organizacją dużych imprez kulturalnych. Jednak brak pieniędzy tylko po części jest przyczyną tego stanu rzeczy.
W przypadku Sopotu i Opola od dłuższego czasu mamy do czynienia z kompletnym brakiem wizji. Organizatorzy, chcąc przyciągnąć szeroką publiczność, sięgają po muzykę środka.
Niech będzie coś dla młodych, najlepiej Doda, starszym sprzedamy po raz kolejny te same piosenki, dajmy na to Maryli Rodowicz – i jakoś się kręci. Tyle że mało kogo może już to poruszyć. Festiwal „dla wszystkich” w efekcie okazuje się imprezą dla nikogo.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.
Do 27 stycznia można podziwiać w Rzymie obraz Marca Chagalla.
Wchodzących na Plac św. Piotra ze szczytu Pałacu Apostolskiego wita mozaika Matki Kościoła.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Jeden z największych filmowych przebojów lat ’90, a może i całej dotychczasowej kinematografii.