Ks. Jakub Bartczak wydał książkę - "Raper w sutannie"

Nie jest to książka tylko o hip-hopie, muzyce czy kapłaństwie. To rozmowa o powołaniu człowieka, o podejmowaniu ważnych życiowych wyborów, o tym, jak chłopak z dużego osiedla, z pierwszego pokolenia rapu trafił do seminarium, został księdzem, a później porwał setki tysięcy ludzi swoją muzyką.

Raper w sutannie - taki tytuł nosi prawie 300-stronnicowy wywiad rzeka z ks. Bartczakiem. Przeprowadził go Maciej Rajfur, dziennikarz wrocławskiego "Gościa Niedzielnego", który nie bał się zadawać trudnych i niewygodnych pytań, ale który też złapał świetny kontakt z księdzem raperem.

Bohater książki opowiedział o swoim dzieciństwie, okresie formacji w seminarium, o tworzeniu rapu przed i po święceniach. Ale nie jest to pozycja tylko o hip-hopie, muzyce czy kapłaństwie. To rozmowa o powołaniu człowieka, o podejmowaniu ważnych życiowych wyborów, o tym, jak chłopak z dużego osiedla, z pierwszego pokolenia rapu trafił do seminarium, został księdzem, a później porwał setki tysięcy ludzi swoją muzyką. Mimo że życie go nie oszczędzało.

- Nie ma co ukrywać, nie byłem typowym "materiałem" na księdza. Bujałem się po osiedlu, robiłem rap, miałem różne towarzystwo, w szkole nie należałem do tych grzecznych. Wtedy kultura hip-hopu się dopiero rodziła, a my z bratem byliśmy jej prekursorami. Pochodzę z pokolenia, które nie wychowało się w rzeczywistości mediów społecznościowych. Moje doświadczenie młodości to trzepak i podwórko między blokami - wspomina dziś ks. Jakub.

Autorzy dedykują tę pozycję szczególnie młodym ludziom, którzy szukają swojej drogi i odkrywają swoje pasje. Jak odczytać swoje powołanie? W którą stronę pójść? To także świetny materiał dla rodziców, którzy często zastanawiają się, jak ukierunkować swoje dzieci.

W środku znajdziemy dyskusje o współczesnej młodzieży, sposobach dotarcia do niej z Ewangelią, o podejmowaniu ważnych decyzji, o kryzysie w Kościele i skandalach z nim związanych, o przeżywaniu cierpienia, środowisku hiphopowym, postawie katolików dzisiaj, sławie, imprezach, pieniądzach, Bogu, modlitwie i sakramentach. Wywiad mocno wchodzi w dwie rzeczywistości - sacrum i profanum.

W wielu miejscach szczerze się zaśmiejecie, ponieważ dwóch rozmówców to ludzie niezwykle pogodni, a jednocześnie poznacie niepowtarzalny charakter ks. Kuby, który wypowiada się w swoim stylu. Nic nie zostało wygładzone, dlatego momentami bohater zapoda wam oryginalny slang z lat 90. To buduje klimat.

Ksiądz Jakub zjechał Polskę wzdłuż i wszerz. Zagrał kilkaset koncertów, wygłaszał konferencje i rekolekcje w różnorodnych środowiskach, poznał dziesiątki tysięcy ludzi. Teraz dzieli się swoim sporym doświadczeniem. - Nieraz miałem propozycję wydania książki, ale zwlekałem z tym. Myślę, że teraz przyszedł na to bardzo dobry czas. Swoje przeżyłem i mogę się czymś twórczym podzielić. Cieszę się, że wydaliśmy tę książkę własnym sumptem. To dużo pracy, ale też dużo satysfakcji - podkreśla wikariusz z Sulistrowic.

Mimo że udzielił mnóstwa wywiadów, książka prezentuje zupełnie nowe treści, o których nigdy pierwszy w Polsce raper w sutannie nie mówił. Niewątpliwym atutem całości jest bonus, w którym pytania ks. Bartczakowi zadają: młodzież, parafianie, księża, raperzy, dziennikarze i rodzice.

Książkę można kupić na stronie internetowej www.kskubabartczak.pl. Oficjalna premiera i wysyłka rozpocznie się 10 grudnia.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama