Czy w dobie obalania pomników taki film mógłby jeszcze powstać?
Oglądając „Głos wolności” nasuwa się pytanie dlaczego do tej pory nie nakręcono filmu o tym jak handlowi niewolników przeciwstawiali się katoliccy misjonarze i duchowni.
Postać William Wilberforce, bohatera filmu, jest mało znana poza Anglią, choć trudno przecenić zasługi jego zasługi w walce z niewolnictwem. Jako niezależny parlamentarzysta od 1784 roku przez prawie 20 lat prowadził wraz z powiększająca się grupą abolicjonistów kampanię o uchwalenie ustawy o zakazie handlu niewolnikami w parlamencie i poza parlamentem. Film rozpoczyna się w chwili kryzysu jaki przeżywa bohater, który chce porzucić działalność polityczną, by całkowicie poświęcić się Bogu. Jego przyjaciel stara się go przekonać, by nie rezygnował z walki o reformę systemu. Wilberforce był mocno wierzącym chrześcijaninem, a jego wysiłki o zakaz handlu niewolnikami wynikały z pobudek religijnych. Ten aspekt jest często pomijany lub uważany za mało ważny we współczesnej publicystyce na ten temat. Wilberforce, chociaż tego wątku w filmie nie ma, działał także na rzecz usunięcia dyskryminacji katolików w życiu publicznym Wielkiej Brytanii.
Film przedstawia dramatyczne wydarzenia, jakie rozgrywały się w czasie sesji parlamentarnych, jak i za kulisami, związane z pracami nad ustawą, która miała wielu wpływowych przeciwników z królem Jerzym III na czele. Pokazuje to z rozmachem, a na szczególną uwagę zasługują sceny rozgrywające się podczas burzliwych obrad parlamentu. Piękne zdjęcia, a także rewelacyjne kreacje aktorskie w rolach głównych to kolejne walory tego znakomitego dramatu biograficznego. Niezwykle przekonywującą postać głównego bohatera stworzył w filmie Ioan Gruffudd, natomiast w roli Williama Pitta „Młodszego” wystąpił Benedict Cumberbatch.
Wątpliwości budzi zmiana oryginalnego tytułu filmu „Amazing Grace”, który nawiązuje do angielskiego hymnu religijnego autorstwa Johna Newtona i ma wydźwięk religijny. Tym bardziej, że Newton, człowiek o niezwykle barwnej biografii, jest jedną z ważnych postaci drugoplanowych. Zanim został abolicjonistą był kapitanem statków niewolniczych, a także przez prawie trzy lata niewolnikiem księżniczki Peye z Sierra Leone. Księżniczka z plemienia Sherbro maltretowała Newtona tak samo, jak swoich innych niewolników. W filmie w roli Newtona wystąpił Albert Finney, a można obejrzeć na portalu cineman.pl.
Głos wolności, reż. Michael Apted, wyk.: Ioan Gruffudd, Romola Garai, Benedict Cumberbatch, Albert Finney, USA / Wielka Brytania 2006, cineman.pl
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.