Powstaje Gdański Teatr Szekspirowski

Performance pt. "Triumf Ognia, Ciał i Maszyn" symbolicznie zainaugurował budowę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W przedstawieniu poprzedzającym przekazanie terenu budowy wzięli udział muzycy, tancerze oraz koparki i buldożer.

Wyreżyserowany przez trójmiejskiego artystę Roberta Florczaka spektakl miał miejsce na działce w samym sercu Gdańska, na której stanie teatr. W przedstawieniu wzięli udział tancerze Julia Mach i Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, jazzman Wojtek Mazolewski oraz Dj Romero, który graną na żywo muzykę i odgłos silników pracujących maszyn miksował z tekstami Szekspira.

Częścią dwudziestominutowego spektaklu był pokaz "tańca" dwóch koparek oraz buldożera. Performance zakończył pokaz pirotechniczny, w czasie którego za pomocą ognia oznaczono obrys przyszłego obiektu.

Przetarg na budowę siedziby teatru rozstrzygnięto w połowie lutego. Najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka Pol-Aqua z Piaseczna, która zadeklarowała, że wykona tę inwestycję za ok. 66,7 mln zł. Budynek ma zostać ukończony w trzecim kwartale 2012 roku. Kolejnych kilka miesięcy potrwają prace wewnątrz obiektu, w tym związane z wyposażeniem.

Pomysł budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku sięga 1991 r., kiedy to z inicjatywy anglisty, prof. Jerzego Limona powstała Fundacja Theatrum Gedanense, pod patronatem księcia Walii Karola i Andrzeja Wajdy.

Kamień węgielny pod budowę placówki wmurowano we wrześniu 2009 r. W uroczystości tej uczestniczyli m.in. premier Donald Tusk i minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Koszt budowy i wyposażenia Teatru Szekspirowskiego wyniesie ponad 80 mln zł, z czego 50 mln to dotacja z Unii Europejskiej, resztę po połowie sfinansują samorządy: gdański i marszałkowski.

Budynek, który będzie miał m.in. otwierany dach, zaprojektował włoski architekt Renato Rizzi - autor m.in. Pałacu Sportu we włoskim Trento i Muzeum Egipskiego w Kairze.

Obiekt, w zależności od rozmieszczenia trzech scen i widowni, które nie będą miały stałego miejsca, będzie mógł pomieścić ok. 400-500 osób. Budynek ma mieć unikalną konstrukcję - m.in. otwierany dach, który nawiązywać ma do spektakli wystawianych w czasach elżbietańskich na niezadaszonych scenach.

Teatr Szekspirowski powstanie w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego. W tym miejscu w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira. Pierwsze wzmianki historyczne o występach aktorów angielskich w Szkole Fechtunku pochodzą z ok. 1611 r. Po rozebraniu Szkoły Fechtunku w 1740 r. powstał w tym samym miejscu inny teatr, zwany Komedienhaus, który funkcjonował do początku XIX wieku.

Teatr Szekspirowski będzie działał na zasadzie impresariatu, nie będzie miał stałego zespołu aktorskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości