W klasztorze na Freta w niedzielę odbędzie się aukcja ikon na rzecz dzieci ukraińskich żołnierzy poległych podczas wojny. Organizuje ją warszawski KIK i fundacja Dobry Grunt.
Ikony, prezentowane na wystawie "Modlitwa za Ukrainę - Oblicza Światła" powstały we wrześniu 2022 r. na polsko-ukraińskim plenerze w Krakowie z udziałem artystek, które uciekły przed dramatem wojny z Ukrainy. Prace nadesłali też artyści z Ukrainy, którzy ze względu na trwającą mobilizację, nie mogli przyjechać osobiście. Większość ikon jest wykonana na desce, w różnych technikach, jest także zespół ikon na kamieniach. Plener miał charakter charytatywny, efekty wspólnej pracy mają wspomóc organizację kolonii dla dzieci ukraińskich żołnierzy poległych podczas wojny. Kolonie połączone z terapią zorganizuje warszawski Klub Inteligencji Katolickiej.
Ikony będzie można nabyć w niedzielę 5 marca o godz. 17 w sali prowincjalnej w klasztorze na Freta 10. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na rzecz organizacji kolonii terapeutycznych dla dzieci ukraińskich żołnierzy poległych podczas wojny. Wypoczynek zorganizuje warszawski Klub Inteligencji Katolickiej.
Wśród ikon przeznaczonych na licytację są m.in.: „Pokrow - Opieka Matki Bożej” Tamary Kelesnyk, „Bogurodzica Eleusa” Anny Horditsy, „Matka Boża - Gorejący Krzew” Hanny Dąbrowskiej - Certy, „Chrystus z symbolami apostołów” Inny Kuzmynskiej. - Będziemy też licytować ikony na kamieniu ofiarowane na rzecz pleneru przez nestora polskich malarzy ikon, Michała Płoskiego, który pracuje w pustelni w Górach Świętokrzyskich. Kamienie pochodzą z okolic opactwa na Świętym Krzyżu – tłumaczy Mateusz Środoń, współorganizator pleneru.
Wystawę tworzy także aneks niepodlegający licytacji. Tworzą go ikony Michała Płoskiego i Dymitra Horditsy z Ukrainy. Prace Horditsy, współczesnego artysty sakralnego, organizatora przeglądów sztuki sakralnej Ukrainy, to cykl skupiony na Męce Pańskiej. - Zaczynamy od współczesnej interpretacji Zwiastowania przez tajemnicę „Ostatniej Wieczerzy”, dużą scenę opłakiwania , czyli „Pietę” i dochodzimy do „Pustego grobu” - wizerunku anioła ogłaszającego Zmartwychwstanie. Jest tu też „Pelikan” Yuriya Verbowskiego z symbolicznym odniesieniem karmienia młodych własną krwią do ofiary Chrystusa - opowiada Mateusz Środoń.
W ramach wystawy cześć dzieł tworzoną ikony kijowskie o wyrazistych kolorach. To zespół prac Michała Płoskiego. - W centrum jest scena Ukrzyżowania, którą naturalnie przywołujemy myśląc o dramacie współczesnej Ukrainy. Obok „Borys i Gleb”, pierwsi męczennicy ziemi kijowskiej, zabici skrytobójczo bracia, synowie księcia Włodzimierza, który doprowadził do chrztu Rusi. Dalej Michał Archanioł, główny patron Kijowa. Michał Archanioł był w godle Rzeczpospolitej w czasie powstania styczniowego jako symbol Rusi Kijowskiej – tłumaczy Mateusz Środoń.
Większość prac Michała Płoskiego stanowią ikony powstałe podczas wojny. Autor w ten sposób to komentuje: „W związku z agresją Rosji na Ukrainę i toczącą się wojną, wykonałem kilka prac na fragmentach rozbitych drzwi. Te popękane fragmenty kojarzą mi się z aktem przemocy. Jednocześnie ikona nazywana jest niekiedy drzwiami ku Niebu; zaś Chrystus, w chwili zstąpienia do piekieł, złamał odrzwia szeolu. Na ikonie „Zmartwychwstania Chrystusa" leżą one u stóp Pana, który wyprowadza zmarłych z mroku śmierci ku światłu życia".
Cena wywoławcza każdej pracy to 500 zł.
Aukcję poprzedzi czytanie sceniczne listów napisanych przez braci dominikanów: Jakuba Gonciarza OP i Jarosława Krawca OP, którzy mieszkają w Kijowie. Teksty zostały zebrane w książce pt. „Listy z Ukrainy. Pierwszych 100 dni wojny”. W tej wyjątkowej lekturze ukazana jest nie tylko wojna z całą swoją brutalnością, ale także olbrzymi strumień dobra, pomocy i solidarności. Wybrane listy przeczytają Mateusz Rusin i Philippe Tłokiński. Czytanie listów organizuje grupa „Charytatywni Freta”.
Wystawa i aukcja towarzyszą inicjatywie modlitewnej Modlitwa za Ukrainę http://www.modlitwazaukraine.info.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.