Niedziela to ostatni dzień 26. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, które zgromadziły 470 wystawców i 800 autorów.
Odwiedzający Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków mają okazję wziąć udział w licznych spotkaniach z wydawcami i autorami, prelekcjach czy dyskusjach, a także powiększyć swoją domową bibliotekę o nowe tytuły. Wydarzeniu towarzyszy fragment z wiersza Wisławy Szymborskiej: "Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata".
- Książka to swego rodzaju okno na świat rozumianego zarówno jako przestrzeń, historia wyznaczana kolejnymi pokoleniami czy różnice światopoglądowe. Piękne jest to, że każdy może w niej znaleźć coś dla siebie - tłumaczy Małgorzata Downar, odpowiedzialna za organizację targów.
W wydarzeniu bierze udział 470 wystawców i 800 autorów - wielu z nich przygotowało na krakowskie spotkanie premiery. Nie zabrakło również literatury religijnej. Swoje stoisko ma także Gość Niedzielny.
- Cieszymy się, że możemy spotkać się z naszymi czytelnikami, bo nawiązuje się wtedy interakcja i wymiana myśli. Tworzy się okazja do rozmowy, usłyszenia opinii - tak komplementów, jak i słów krytyki, oraz wysłuchania propozycji na kolejne tytuły. To niezastąpione doświadczenie - zauważył Bartłomiej Patkowski z Wydawnictwa eSPe.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się książki dla dzieci i młodzieży. - Młodego czytelnika trzeba na pewno zaintrygować. Umieć przyciągnąć jego uwagę, tak wartościową treścią, jak i dobrą szatą graficzną. Dziecka nie da się oszukać - książka musi być naprawdę ciekawa, by została przez młode pokolenia zaakceptowana - ocenia Joanna Cichoń z Wydawnictwa Żwakowskie, którego nakładem ukazuje się seria książek o kocie Cukierku.
Przybywający do hal targowych przyznawali, że atmosfera targów przyciąga. - Tu naprawdę można zostać z książką za pan brat. A możliwość spotkania autora pozycji wydawniczej, dzięki której człowiek się wzruszał bądź przeżywał wspaniałe przygody, to naprawdę wielka frajda - przyznała pani Karolina.
26. Międzynarodowym Targom Książki towarzyszy dobrze znana akcja "Książka za książkę", wspierająca małopolskie biblioteki. Chętni mogą wziąć też udział w warsztatach graficznych lub ilustratorskich, a nawet szkolenia z bezpieczeństwa w górach.
Warto dodać, że targi odbywają się w ważnym dla polskiego rynku wydawniczego jubileuszu 10. rocznicy przyznania Krakowowi tytułu Miasta Literatury UNESCO. Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie www.ksiazka.krakow.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.