Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wystawę czasową zatytułowaną "Moda w służbie wolności".
Przygotowana ekspozycja nawiązuje tematycznie do obchodzonej w tym roku 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego i poświęcona jest głównie prezentacji zjawiska żałoby narodowej jako środka służącego ekspresji patriotyzmu Polek. Celem wystawy jest ukazanie potęgi mody, dzięki której kobiety mogły dać wyraz swemu zaangażowaniu w walkę o wolność ojczyzny, a także umożliwienie zwiedzającym podjęcia refleksji nad charakterem polskich kobiet oraz światem wartości, jakim hołdowały.
- Na wystawie zaprezentowane zostaną oryginalne ubiory z XIX w., biżuteria patriotyczna, epokowe malarstwo, grafika, fotografie i cenne żurnale modowe. Dopełnieniem zabytkowych obiektów będą rekonstrukcje strojów z lat poprzedzających wybuch powstania styczniowego, które uwypuklą kontrast pomiędzy motywowaną patriotyzmem żałobą, a światem barw, dodatków i deseni, w który obfitowała dziewiętnastowieczna moda damska. Eksponatom towarzyszyć będą także wyselekcjonowane fragmenty artykułów dotyczących mody z ówczesnych czasopism oraz osobistych relacji pamiętnikarskich, a także innych świadectw, które podkreślały odwagę, determinację i patriotyzm Polek - informuje Marcin Kapka, rzecznik prasowy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.
Jak dodaje, prezentowane stroje i dodatki z tamtych czasów to nie tylko ulotna czy kapryśna moda, lecz to siła, która kryła się w symbolu, walka i ofiara, którą poniesiono w obronie Boga i ojczyzny. Świadectwem tego będzie prezentowana biżuteria, suknie i dodatki. Ich prostota i powaga miały wyrażać głębię cierpienia uciskanego narodu. Autorkami koncepcji wystawy i jej kuratorkami są Kinga Kędziora i Renata Grzebuła, zaś konsultacji merytorycznych udzieliła dr Maria Molenda.
Partnerami wystawy w zakresie pozyskania prezentowanych obiektów są Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Lublinie, Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu, Muzeum - Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu, Muzeum Wnętrz Dworskich w Śmiłowie, właściciele prywatnych kolekcji oraz Fundacja Nomina Rosae.
Uroczysty wernisaż odbędzie się 8 listopada (środa), a wystawa będzie otwarta do 31 stycznia 2024 r. i jest jedną z atrakcji przygotowanych na tegoroczną edycję akcji "Darmowy listopad w rezydencjach królewskich".
Wystawa została objęta patronatem honorowym marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego oraz burmistrza Sandomierza Marcina Marca.
Patronat medialny nad wystawą sprawuje "Gość Niedzielny".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...