Bliskość klasztoru benedyktyńskiego na Świętym Krzyżu i jego misyjne oddziaływanie sprawiły, że początki duszpasterstwa w osadzie związane były z działalnością mnichów.
Słynne bizony
Dziś Kurozwęki słyną ze specyficznego miejsca, gdzie w środku Europy można zobaczyć stado prawdziwych bizonów. Rodzina Popielów, ostatnich przedwojennych właścicieli majątku ziemskiego, w odzyskanych pod koniec XX w. dobrach zorganizowała atrakcyjne turystycznie – można tu pobuszować w labiryncie z kukurydzy, zjeść kotlet z bizona i zwiedzić piękny pałac. – Z tym miejscem związana jest postać ks. Marcina Popiela, który zasłynął jako wielki społecznik i krzewiciel myśli soborowej w Kościele lokalnym – dodaje ks. Rybusiński.
Uwagę wielu osób wjeżdżających do Kurozwęk przykuwa mała świątynia. – Ten kościół powstał jako wyraz wdzięczności za ocalenie od epidemii i nasi przodkowie poświęcili go św. Rochowi. Mimo że kilka lat temu skradziono figurę świętego, to czynimy powolne starania, aby go odrestaurować. Dziś przy tym filialnym kościele odprawiane są coroczne modlitwy o urodzaje – powiedział pan Stanisław, wskazując zabytkowy kościółek.
Zdaniem proboszcza, ks. Jerzego Rybusińskiego „mimo że dziś pałac kurozwęcki stał się dużym centrum turystycznym dzięki przedsięwzięciu rodziny Popielów, to jednak dużo osób zachodzi, by podziwiać piękno wnętrza parafialnej świątyni. W ostatnich latach, jeszcze za mojego poprzednika, zostało odnowione wnętrze kościoła. Pozostała kaplica pięciu ran Chrystusa, która wymaga dużych nakładów. Parafianie utrzymują się z pracy w okolicznych miasteczkach, wielu pracuje też w DPS i przy obsłudze turystów w pałacu.
Martwi zbyt duża obojętność religijna znacznej części parafian. Niepokoi mnie coraz większa ignorancja w kwestii wiary wśród młodych. Trzeba żywić nadzieję, że będzie lepiej. Cieszy stała liczba ministrantów, siostry szarytki prowadzą grupę Dzieci Maryi, powstaje legion Maryi, z którym wiążę duże nadzieje ożywienia duszpasterstwa. Bardzo aktywnie na rzecz parafii działa stowarzyszenie przyjaciół Kurozwęk, dzięki któremu udało się zrealizować wiele planów materialnych przy parafii.
Obecnie zabezpieczamy i odnawiamy kościół św. Rocha, jak również przymierzamy się do prac konserwatorskich w kaplicy lanckorońskich. W duszpasterskich planach chcemy ożywić kult Miłosierdzia Bożego, który tak bardzo rozwinął bł. Jan Paweł II”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...