19. edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego odbędzie się w dniach od 1 do 29 września 2024 roku, a jego bogaty program obejmuje 11 różnorodnych koncertów odbywających się w Katowicach, Raciborzu, Chorzowie, Świętochłowicach, Bytomiu, Radzionkowie, Tarnowskich Górach i Krakowie.
Odbywający się od 2006 roku festiwal to wyjątkowe wydarzenie, które łączy miłośników muzyki klasycznej z całej Polski i na stałe wpisało się w artystyczny kalendarz Śląska. Od kilkunastu lat konsekwentnie buduje swój wizerunek poprzez unikatowy repertuar, udział znakomitych artystów oraz zainteresowanie tysięcy słuchaczy. Podczas 19. edycji wystąpią takie zespoły, jak: Chór Filharmonii Śląskiej, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella RegiaPolona, BalticNeopolis Orkiestra, Capella Cracoviensis, Alba del Mondo, oraz soliści: Łukasz Długosz, Marek Toporowski, Mateusz Zubik, Aleksandra Gajecka-Antosiewicz, Leszek Kołodziejski.
Tradycją stało się, że każda edycja Festiwalu posiada myśl przewodnią, zilustrowaną poprzez nadany tytuł, który stanowi inspirację dla realizowanych idei artystycznych i społecznych. Tegoroczna edycja pod tytułem „Przemiany” ma na celu pokazanienajwiększych przemian w historii muzyki, jakie dokonały się w dwóch epokach: baroku oraz w muzyce współczesnej. Pokażemy podejście twórców i odbiorców muzyki do wprowadzanych zmian form muzycznych i instrumentów. Pokażemy przemiany, które mogą stać się inspiracją do kolejnych transformacji, gdyż to co nowe, zawsze ma swoje podstawy w tym, co stare.
W programach koncertów pojawią się więc znakomite dzieła instrumentalne i wokalne od baroku do współczesności. Usłyszymy kompozycje Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händla, Georga Philippa Telemanna, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, Clary Schumann, Franza Schuberta oraz twórców współczesnych, m. in. Amy Beach, ArvoPärta, Samuela Barbera, Pawła Łukaszewskiego, Adama Wesołowskiego, Mikołaja Góreckiego.
Partnerem Festiwalu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Gorczycki Grzegorz 19. Gorczycki Festiwal - spot zapowiadającyWstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych na Śląsku, mającym na celu popularyzację muzyki dawnej i promocję dziedzictwa kulturowego regionu. Gorczycki, urodzony w Rozbarku koło Bytomia, jest często nazywany „polskim Handlem” ze względu na swoje mistrzostwo w kompozycjach sakralnych, w tym mszy, motetów i kantat. Jego twórczość jest nie tylko symbolem polskiego baroku, ale także ważnym elementem europejskiego dziedzictwa muzycznego.
Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie www.gorczycki.pl
Odbył się w Dniu Wolności i Solidarności. W Dolnośląskiej Perle Manieryzmu.
Niezwykła inscenizacja opery Antonína Dvořáka, inspirowana mitologią słowiańską i światem baśni.
Nie malują, tylko piszą. To nie malarstwo, tylko modlitwa. Jak twierdzą, ikony są dla wszystkich.
Zawsze podłączeni do małego ekraniku, z którego płyną nakazy bezbożników i cyników...
W weekend w muzeum w Czarnolesie miała miejsce niezwykła koncertowa premiera.