Premiera koncertu "Żale Nagrobne - Oda dla Jana Kochanowskiego" odbyła się w sobotę w muzeum w Czarnolesie, gdzie żył i tworzył jeden z najwybitniejszych twórców renesansu w Europie. Warto dodać, że poeta przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego. W tym roku obchodzona jest 440. rocznica śmierci Jana Kochanowskiego.
Przed koncertem przybyli goście uczestniczyli w wernisażu wystawy "W pogoni za pięknem. Mieczysław Welter. Rzeźba". Artysta jest autorem m.in. czarnoleskiego pomnika Jana Kochanowskiego. Centralnym punktem ekspozycji jest model tego ikonicznego dzieła. Kuratorką wystawy jest Natalia Sadlej. - Pomnik odsłonięto w 1981 roku. Rzeźba ta nie powstała na zamówienie. Był to impuls Mieczysława Weltera, który był zakochany w twórczości Kochanowskiego - poinformowała kurator ekspozycji.
- Na wystawie zgromadziliśmy kolekcję ponad 20 prac Mieczysława Weltera, nestora polskiej rzeźby. Prezentowane są głównie portrety, mniejsze formy kameralne czy też szkice rzeźbiarskie do pomników m.in. Jana Kochanowskiego - dodała N. Sadlej. Wystawa prezentowana jest w kaplicy dworskiej i częściowo w sieni dworu Jabłonowskich.
Następnie odbyła się premiera koncertu wyprodukowanego przez Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie "Żale Nagrobne - Oda dla Jana Kochanowskiego". Utwory napisał Sebastian Klonowic, przyjaciel Kochanowskiego. Muzykę do nich skomponował Maciej Fortuna, trębacz, kompozytor, aranżer i producent muzyczny.
- To wydarzenie zostało specjalne przygotowane z okazji 440. rocznicy śmierci Jana Kochanowskiego. Jest to pierwsze w historii takie przedsięwzięcie. Nikt nie próbował tego zrobić. Poprosiliśmy Macieja Fortunę o napisanie muzyki do tekstów Klonowica, poety i kompozytora. Żale nagrobne powstały po śmierci Kochanowskiego. Tekst został poddany pewnym zmianom, abyśmy mogli to wszystko zrozumieć i zaśpiewać. Koncert jest premierowy, ale mamy plany związane z wydaniem go na płycie oraz z wystawieniem w różnych częściach kraju - powiedział Ireneusz Domański, dyrektor Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.
Jan Kochanowski, najsłynniejszy polski poeta doby renesansu, urodził się w 1530 roku w Sycynie niedaleko Radomia. Był osobą niezwykle wykształconą, dużo podróżował po Europie. Zaadaptował do polskich realiów i języka większość antycznych gatunków, takich jak pieśń, tren, fraszka. Do najsłynniejszych dzieł Kochanowskiego należą cykle utworów: pieśni, fraszki, napisane pod koniec życia treny oraz oparty na historii wojny trojańskiej dramat "Odprawa posłów greckich". Za swoje największe dokonanie twórcze uznawał poetyckie tłumaczenie Księgi Psalmów. Jan Kochanowski zmarł w 1584 r. w Lublinie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.