Ponad 800 autorów - m.in Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch, Maja Lunde, Karl Ove Knausgard - spotka się z czytelnikami podczas 27. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Wydarzeniu będzie towarzyszył Festiwal Literatury Górskiej i Podróżniczej, Mroczne Historie i Dziecięca Strefa Literacka.
Mottem tegorocznych targów jest cytat z utworu "Operetka" Witolda Gombrowicza: "Zrzućcie maski! Zwykłymi stańcie się ludźmi!", który organizatorzy wybrali w związku z obchodami 120. rocznicy urodzin autora dramatu. Z tej okazji na targach odbędą się symulacja procesu, w którym oskarżony zostanie Witold Gombrowicz, projekcja filmu o pisarzu, a także lekcja o najbardziej znanej powieści tego autora - "Ferdydurke" - prowadzona przez znawczynię jego twórczości dr hab. Annę Spólną.
"Żyjemy w czasach kreowania sztucznej rzeczywistości w mediach społecznościowych, zacierania granic między prawdą a kłamstwem, dlatego tak ważne jest, aby stawiać na autentyczność. W tym roku targi stawiają na autentyczność, prawdę i zrzucanie masek społecznych. Pokażemy, że targi to przede wszystkim ludzie - z różnych środowisk, w różnym wieku, o różnych poglądach, których łączy jedno: wspólna pasja, jaką jest miłość do literatury" - zaznaczyła podczas konferencji prasowej Małgorzata Downar, komisarz Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.
Podczas targów odbędą się m.in. spotkania z literaturą piękną, young adult, fantastyką, non-fiction, Festiwal Literatury Kobiecej, Górskiej i Podróżniczej, festiwal Mroczne Historie oraz Dziecięca Strefa Literacka. "To bloki tematyczne skierowane do określonych grup czytelników. W programie są np. warsztaty ilustratorskie, graficzne, warsztaty o bezpieczeństwie w górach i przygotowaniu do wypraw, które poprowadzą ratownicy górscy" - zwróciła uwagę Małgorzata Downar.
Podczas czterech dni z czytelnikami spotka się ponad 470 wystawców i 800 autorów reprezentujących literaturę piękną, non-fiction, fantastykę, literaturę kobiecą, kryminał i thriller, a także autorzy poradników psychologicznych i książek dla dzieci.
Udział w targach potwierdzili m.in. Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch, Andrzej Stasiuk, Radek Rak. Miłośnicy fantastyki będą mogli spotkać też m.in. Jacka Dukaja, Annę Kańtoch, Andrzeja Pilipiuka i Marcina Świątkowskiego. Wśród autorów kryminałów będą Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Izabela Janiszewska i Robert Małecki, natomiast literaturę faktu będę reprezentować m.in. Joanna Kuciel-Frydryszak, Magdalena Grzebałkowska, Andrzej Kohut oraz Beata Sabała-Zielińska.
Wśród autorek literatury kobiecej będą m.in. Katarzyna Grochola, Krystyna Mirek, Lucyna Olejniczak i Natasza Socha. Od kilku lat organizatorzy targów zauważają także rosnącą popularność literatury młodzieżowej, którą w tym roku zaprezentują m.in. Katarzyna Barlińska, Weronika Marczak, Marta Łabęcka i Aleksandra Negrońska. Na targach wśród autorów publikacji psychologicznych będą Bogdan de Barbaro, Małgorzata Ohme oraz Ewa Woydyłło. Udział potwierdzili tacy twórcy zagraniczni, jak Chris Carter, Lars Saabye Christensen, Jurij Felsztinski, Florin Irimia, Karl Ove Knausgard, Anke Kuhl, Katherina von der Gathen, Adam Kay, Toshikazu Kawaguchi, Maja Lunde oraz K.L. Walther.
"Nasze targi odwiedza już trzecie pokolenie czytelników. Bo nasze targi są dla wszystkich czytelników, niezależnie od wieku, niezależnie od zainteresowań. Każdy, kto czyta, chce czytać albo posłuchać książki z audiobooka, jest zaproszony" - podkreśliła prezes Targów Książki Grażyna Grabowska.
W tym roku obowiązują bezpłatne wejścia dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów oraz dla dzieci do lat 7. Zniżki przysługują uczniom i studentom, posiadaczom Karty Dużej Rodziny i Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, seniorom 65+, osobom posiadającym Ogólnopolską Kartę Seniora.
27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odbędą się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 w dniach 24-27 października 2024 roku w godz. 10-17 w czwartek i niedzielę oraz 10-19 w piątek i sobotę.(PAP)
autorka: Julia Kalęba
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...