Po latach na rynek wydawniczy powróciła jedna z najlepszych biografii św. Franciszka. "Święty Franciszek z Asyżu. Editio maior" autorstwa Raoula Mansellego to najpełniejsze opracowanie życiorysu świętego.
Ta szczegółowa biografia zawiera fakty z życia Biedaczyny oraz opisuje czasy, w których żył. Autor umieszcza wydarzenia na niezwykle barwnym tle religijnym, społecznym i politycznym. Lektura pozwala poznać świat średniowiecznych wartości, struktur, dynamicznych przemian, przez co umożliwia głębsze zrozumienie decyzji i działań Asyzjaty. Raoul Manselli bazując na franciszkańskich tekstach źródłowych i na szczegółowej wiedzy o czasach Franciszka, tworzy piękną i fascynującą mozaikę, z której wyłania się świetlista postać jednego z największych świętych w dziejach chrześcijaństwa.
Jedna z największych zalet tej pracy tkwi właśnie w tym, że jest ona prawdziwą biografią historyczną, a to gatunek literacki trudny i wysublimowany. Autor spogląda na niego jako na alter Christus. Stara się też odpowiedzieć na znane już współczesnym świętego z Asyżu pytanie, które Franciszkowi zadał brat Maciej, dlaczego wszyscy podążają za nim, mimo, że nie jest ani piękny, ani możny, ani szlachetnie urodzony, a jednak fascynuje i pociąga.
W 1980 r. na zakończenie kursów uniwersyteckich Manselli opublikował dla swoich studentów editio minor – wydanie mniejsze. Publikacja bardzo szybko trafiła poza studenckie kręgi. „Wydanie z pewnością zawdzięczało sukces sławie, jaką cieszył się Manselli wśród badaczy zagadnień franciszkańskich, ale także zawartości tej pracy, która w sposób przystępny i prosty przybliżała efekty wielu lat badań.” Publikacja pozbawiona była jednak zupełnie aparatu naukowego, dlatego autor intensywnie pracował nad stworzeniem jej poszerzonej odsłony – editio maior. Pomimo nagłej śmierci autora 20 listopada 1984 r. dołożono wszelkich starań, aby wydać prawie dokończony rękopis książki.
Raoul Manselli (1917–1984) to jeden z najwybitniejszych mediewistów XX wieku. Profesor historii średniowiecza na uniwersytecie La Sapienza w Rzymie. Dyrektor Centro Studi sull’ Alto Medioevo w Spoleto i Istituto Storico Italiano per il Medioevo w Rzymie. W połowie lat 60. XX wieku zainteresował się postacią św. Franciszka z Asyżu. Napisał o nim wiele prac, których uwieńczeniem jest San Francesco d’Assisi. Editio maior, udostępniona właśnie polskiemu czytelnikowi.
To obszerne opracowanie mamy nadzieję, że ujmie nie tylko fascynatów duchowości franciszkańskiej, ale i wszystkich tych, którzy zechcą bliżej poznać św. Franciszka.
Biografia dostępna na stronie wydawnictwa franciszkanów Bratni Zew:
https://bratnizew.pl/swiety-franciszek-z-asyzu,3,3019,3850
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.