Tydzień Wychowania ogłoszony przez polski Episkopat „wywołał do tablicy” pytanie, które codziennie towarzyszy wielu rodzicom. Jak wychowywać? Istnieje na ten temat mnóstwo teorii, wiele sprzecznych ze sobą, a naturalne intuicje rodziców czasem nie wystarczą. „Przywiązujemy dużą wagę do poznawania nowinek elektronicznych, do rozwoju zawodowego. I dobrze. Czy jednak podobną wagę przykładamy do budowania rodziny, która jest naszym najważniejszym „biznesem”? – pyta w rozmowie z dziennikarką „Gościa Niedzielnego” Paweł Zuchniewicz. Okazuje się bowiem, że bycie rodzicem to stawianie wymagań przede wszystkim... sobie. Poza tym w numerze:
Sądny dzień [George W. Bush]
W 10 rocznicę zamachu na World Trade Center „Gość Niedzielny” publikuje dotyczący tych wydarzeń fragment książki George’a W. Busha pt. „Kluczowe decyzje”. Można spojrzeć na znane już wydarzenia z wyjątkowej perspektywy: z perspektywy prezydenta USA. „Moją pierwszą reakcją było oburzenie. Ktoś ośmielił się zaatakować nasz kraj?! Zapłaci za to” – wspomina George W. Bush. Wiemy jak skończy się ta historia, jednak ta relacja w zupełnie wyjątkowy sposób angażuje emocje.
Berlińskie wyzwania [Andrzej Grajewski]
Jaki Berlin oczekuje na Benedykta XVI? Czy w ogóle oczekuje? I jakie zadania czekają przed niedawno nominowanym abp. Woelkim? „Katolicy są na tym obszarze nieliczną diasporą, zdominowaną nawet nie tyle przez luteranizm, co przez bezwyznaniową i areligijną społeczność ludzi bardziej lub mniej świadomie odrzucających chrześcijaństwo” – pisze Andrzej Grajewski. Okazuje się również, że środowiska gejowskie zarejestrowały swoje marsze protestacyjne przeciwko wizycie Papieża jeszcze zanim ogłoszono jej program. Ich organizatorzy zapowiadają, że „będzie się działo”.
Teolożka w podomce [Marcin Wójcik]
Do Jachówki – miejsca urodzenia Rozalii Celakówny pojechał Marcin Wójcik. Jej sąsiedzi pamiętają, jak przyjeżdżała z Krakowa do rodziców pomóc przy żniwach czy wykopkach. „Skromna, uśmiechnięta, bardzo zapracowana, zwyczajna. Dopiero po jej śmierci w 1944 roku mówiło się we wsi, że Chrystus prosił ją, żeby pomogła Mu zostać królem. Ale mało kto rozumiał tę prośbę. I tak jest tutaj do dziś”. Na szczęście najbliżej mieszkająca pani Stefania tłumaczy: „Że królestwo Boże na swoją siedzibę potrzebuje dobrego serca, takiego, które nie zapomina o Mszy niedzielnej, zgodzie w sąsiedztwie i rodzinie. Wtedy to Chrystus staje się prawdziwym Królem”.
Zagłosujmy za życiem [Bogumił Łoziński]
„Gość Niedzielny” postanowił sprawdzić jaki stosunek do ochrony życia mieli posłowie zasiadający w obecnym Sejmie, którzy ponownie będą ubiegać się o mandat poselski, aby ułatwić czytelnikom podjęcie decyzji w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Na łamach tygodnika została opublikowana lista posłów, którzy w drugim czytaniu obywatelskiego projektu całkowicie zakazującego zabijania dzieci nienarodzonych, 31 sierpnia br., głosowali przeciwko jego odrzuceniu i za dalszymi pracami w Sejmie nad tą regulacją.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.