Kilkaset dzieł trzydziestu artystów wchodzących w skład Śląskiej Szkoły Plakatu można oglądać w pierwszej internetowej galerii poświęconej tej sztuce. Portal prezentuje dokonania śląskich twórców z ostatnich pięćdziesięciu lat.
Screen ze strony www.promethidion.eu Galerię on-line pt. "Śląska Szkoła Plakatu" uruchomiła Fundacja Promethidion.eu. "Najczęściej prezentuje się sztukę światową, dlatego dokonania regionalne są mało znane. Uznaliśmy, że trzeba to zmienić i tak zrodził się pomysł galerii internetowej poświęconej śląskiej sztuce plakatu" - powiedziała PAP Magdalena Guja z Fundacji.
Plakaty zostały umieszczone na stronie internetowej www.promethidion.eu.
Wirtualna wystawa będzie trwała do końca roku. "Będziemy starali się pokazać sylwetki oraz wybrane prace wielu znakomitych twórców związanych z katowickim środowiskiem artystycznym na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat" - dodała Guja.
Fundacji udało się uzyskać zgodę na prezentację kilkuset plakatów trzydziestu śląskich artystów. Wśród nich znaleźli się m.in. prof. Tadeusz Grabowski, jego syn Piotr Grabowski, prof. Michał Kliś, prof. Roman Kalarus, prof. Jan Szmatloch, Bogdan Król, a także Eryk Pudełko, oraz Jerzy Sajdak.
Galeria będzie sukcesywnie uzupełniana.
Śląską Szkołą Plakatu określa się środowisko twórcze skupione wokół katowickiej metropolii z jej instytucjami, wydawnictwami i uczelniami, takimi jak m.in.: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Związek Artystów Plastyków, oraz Biuro Wystaw Artystycznych w Katowicach, w którym od kilkudziesięciu lat eksponowane są cykliczne wystawy plakatu.
Fundacja Promethidion.eu powstała w 2007 roku. Jej głównym dziełem jest projekt "ART 2011: Sztuka bez Granic", w ramach, którego prezentują największe wydarzenia odbywające się w muzeach i galeriach wielu krajów.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...