Wystawa „Monidła i inne takie” Kasi Stanny przybliża polską sztukę ludową, wciąż możliwą do obejrzenia oraz - uchwycenia w obiektywie. Prace artystki będzie można oglądać od 19 w Galerii Obok ZPAF.
„Pragnęłam nawiązać do sztuki ludowej – jarmarcznej, przedstawiając zanikającą urodę świąt ludowych i kolorowych odpustów, na których coraz rzadziej można zobaczyć regionalny strój i nietkniętą zachodnią tandetą polską tradycję” - tłumaczy artystka, Kasia Stanny.
Na wystawie obejrzeć będzie można kilka reportaży, stworzonych na przestrzeni roku kalendarzowo-obrzędowego. Będzie to Niedziela Palmowa we wsi Łyse na Kurpiach,święto Bożego Ciała w łowickiem (Łowicz i Spycimierz) oraz obrzęd Wesela Kurpiowskiego w Kadzidle.
Dr Kasia Stanny prezentowała swoje prace na dwudziestu dwóch wystawach indywidualnych malarstwa, grafiki, ilustracji, fotografii i biżuterii oraz na ponad sześćdziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce, Francji i Niemczech. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień.
Inspiracją dla artystki są lata 50 XX wieku, kolorowe monidła, święte obrazki malowane na szkle i przedwojenne pocztówki. Honorowy patronat nad wystawą objęła Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.
Wystawa potrwa do 25 listopada, a wernisaż, który odbędzie się 19 października o godz. 19.00 w Galerii Obok ZPAF, Plac Zamkowy 8 w Warszawie uświetni zespół ludowy Wójtowianie z Krasnobrodu.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.