Monidła i inne takie

Wystawa „Monidła i inne takie” Kasi Stanny przybliża polską sztukę ludową, wciąż możliwą do obejrzenia oraz - uchwycenia w obiektywie. Prace artystki będzie można oglądać od 19 w Galerii Obok ZPAF.

„Pragnęłam nawiązać do sztuki ludowej – jarmarcznej, przedstawiając zanikającą urodę świąt ludowych i kolorowych odpustów, na których coraz rzadziej można zobaczyć regionalny strój i nietkniętą zachodnią tandetą  polską tradycję”  - tłumaczy artystka,  Kasia Stanny.

Na wystawie obejrzeć będzie można kilka reportaży, stworzonych na przestrzeni roku kalendarzowo-obrzędowego. Będzie to Niedziela Palmowa we wsi Łyse na Kurpiach,święto Bożego Ciała w łowickiem (Łowicz i Spycimierz) oraz obrzęd Wesela Kurpiowskiego w Kadzidle.

Dr Kasia Stanny prezentowała swoje prace na dwudziestu dwóch wystawach indywidualnych malarstwa, grafiki, ilustracji, fotografii i biżuterii oraz na ponad sześćdziesięciu wystawach zbiorowych w Polsce, Francji i Niemczech. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień.

Inspiracją dla artystki są lata 50 XX wieku, kolorowe monidła, święte obrazki malowane na szkle i przedwojenne pocztówki. Honorowy patronat nad wystawą objęła Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wystawa potrwa do 25 listopada, a wernisaż, który odbędzie się 19 października o godz. 19.00  w Galerii Obok ZPAF, Plac Zamkowy 8 w Warszawie uświetni zespół ludowy Wójtowianie z Krasnobrodu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama