Rozstrzygnięcie Konkursu im. Kazimierza Nowaka na najlepiej udokumentowaną podróż roku 2011 zaplanowano w ramach rozpoczynającego się w piątek II Poznańskiego Festiwalu Podróży i Fotografii.
W trakcie trzydniowej imprezy odbędą się m.in. spotkania z podróżnikami, wystawy zdjęć, premiery książek, targi wydawnicze, warsztaty fotograficzne i kursy wspinaczki.
W niedzielę rozstrzygnięty zostanie Konkurs im. Kazimierza Nowaka na najlepiej udokumentowaną podróż roku 2011. Podróżnicy walczyć będą o nagrody finansowe o łącznej wartości 4 tys. zł. Do finału konkursu zakwalifikowało się siedem osób.
Jak poinformowała PAP dyrektor festiwalu Daria Bąk, gośćmi specjalnymi festiwalu będą znani podróżnicy z całej Polski. Michał Pauli, autor książki "12 x śmierć", który spędził sześć lat za kratami w ciężkim więzieniu w Tajlandii, opowie miłośnikom przygody o nieznanej stronie Krainy Uśmiechu - jak często nazywana jest Tajlandia.
Podróżnik Arek Ziemba przywiezie na festiwal oryginalne zabawki zrobione przez dzieci na Madagaskarze, Tomek Michniewicz swoją właśnie wydaną książkę - "Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów", a Łukasz Wierzbicki - książkę przedstawiającą historię Haliny i Stanisława Bujakowskich, którzy w 1934 roku ruszyli w podróż do Chin "Mój chłopiec, motor i ja".
Oprócz tego na uczestników festiwalu czekają wystawy fotografii z Syberii i Czadu, oraz wystawa fotografii z Nepalu wykonanej w technologii 3D.
Część festiwalowych wydarzeń poświęcona będzie wybitnemu wielkopolskiemu podróżnikowi Kazimierzowi Nowakowi, który w latach 30. XX wieku jako pierwszy na świecie dwukrotnie przebył rowerem i pieszo kontynent afrykański.
Zaplanowano m.in. prezentację książki Jacka Łuczaka "Polska Kazimierza Nowaka - przewodnik rowerzysty" oraz pokaz zdjęć Andrzeja Ziółkowskiego i Romualda Deji, uczestników Sztafety "Afryka Nowaka" - wyprawy śladami podróżnika.
Organizatorami festiwalu są Portal Podróżniczo-Turystyczny Tubyliśmy.pl, Fundacja im. Kazimierza Nowaka, Akademicki Klub Górski "Halny" oraz Fundacja Małych i Dużych.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...