Ponad 250 zabytków z terenu Kosowa i Północnej Albanii można oglądać w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu na wystawie "Śladami Kanunu. Kultura albańska w wieloetnicznym Kosowie". To pierwsza tego typu wystawa w Europie.
"Na ekspozycję składają się w większości stroje i tkaniny z różnych regionów i kultur: serbskie, albańskie, gorańskie, miejskie i wiejskie a także biżuteria i broń, oraz elementy wyposażenia wnętrz" - powiedziała kurator wystawy Joanna Minksztym.
Wśród szczególnie cennych eksponatów jest kamizelka z II poł. XIX w. z warsztatu w Szkodrze i bransolety mosiężne mające zapewnić płodność z terenu Kosowa z przełomu XVIII i XIX w. "Wiele z tych zabytków ma wartość unikatową gdyż dokumentuje dziedzictwo kulturowe tego regionu utracone bezpowrotnie w wyniku działań wojennych i gwałtownie postępującej globalizacji" - powiedziała rzecznik prasowy Muzeum Narodowego w Poznaniu, Aleksandra Sobocińska.
Jak wyjaśniła, wystawa poświęcona jest problematyce wielokulturowości Kosowa oraz współczesnym przemianom tożsamości jego mieszkańców, a w szczególności kształtowaniu się nowego poczucia świadomości narodowej w oparciu o kulturę albańską. Zabytkowe eksponaty uzupełniają fotogramy z 2007 roku, pokazujące współczesne Kosowo.
"Poprzez prezentację obiektów kultury materialnej chcemy ukazać kulturę tradycyjną, a za pomocą fotogramów - elementy kultury współczesnej. W tych dwóch kontekstach ukazane zostanie funkcjonowanie zasad prawa zwyczajowego - Kanunu, oraz ściśle z nim związane zasady honoru, gościnności, tolerancji religijnej, podziału pracy i obowiązków w ramach rodziny" - powiedziała Sobocińska.
Przedsięwzięcie ma charakter międzynarodowy, łączy współpracę kilku muzeów polskich i zagranicznych. Oprócz ekspozycji zaplanowano wykłady popularno-naukowe dotyczące Albanii i Kosowa, koncerty muzyki etnicznej, lekcje dla dzieci i młodzieży i konkurs fotograficzny. Wystawa potrwa do jesieni 2012 roku.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.