Wystawa "Potęga i upadek. Zamki Państwa Krzyżackiego" zostanie otwarta dziś w Muzeum im. ks. Władysława Łęgi w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie). Na ekspozycję złożą się fotografie oraz obrazy przedstawiające warownie.
Ideą wystawy jest ukazanie Państwa Zakonnego poprzez zamki, które były podstawą jego struktury. Warowne były ośrodkami władzy, administracji, gospodarki, wojskowości i sądownictwa, a największe z nich, komturskie, także siedzibami konwentów zakonnych. Przez ponad 150 lat Zakon wzniósł około 150 zamków.
Na wystawie w Grudziądzu zaprezentowanych zostanie 60 najważniejszych zamków lub ich pozostałości z całego ówczesnego państwa zakonnego, w tym również z terenów obecnego obwodu kaliningradzkiego. Zamki w obecnym ich stanie zostaną pokazane na fotografiach, których autorem jest Mirosław Garniec. Większości zdjęć będą towarzyszyć malarskie rekonstrukcje, przedstawiające warownie w ich pierwotnym kształcie. Obrazy zostały namalowane na płótnie, w konwencji średniowiecznej, przez Bożenę Januszewską i Katarzynę Wolską.
Fotografie i obrazy opatrzone są informacjami zawierającymi m.in. dawne i obecne nazwy miejscowości, w których usytuowane są zamki, określenie typu architektonicznego budowli, daty i rangi rezydujących tam urzędników.
Wystawa będzie prezentowana w gmachu głównym Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi do 4 marca przyszłego roku.
Kto wie, czy nie jest to jedna z najlepszych ekranizacji prozy Jane Austen w dziejach.
Nadal utrzymuje silną pozycję. Natomiast w innych krajach sprawa wygląda już inaczej.