Folklor świata pod Giewontem

Za ponad dwa miesiące do Zakopanego przyjadą górale z całego świata. W tym roku Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich będzie odbywał się od 20 do 29 sierpnia.

Wydarzenie, którym szczyci się Zakopane, odbywa się tu od niemal pół wieku. Na przestrzeni lat festiwal stał się wielkim kulturalnym świętem wyczekiwanym zarówno przez mieszkańców, jak i licznych turystów. Trwa on aż dziesięć dni wypełnionych od rana do wieczora bogatym i różnorodnym programem, na który składają się występy zespołów z całego świata, a także liczne imprezy towarzyszące. Jego siłą jest sięganie do korzeni i ukazywanie piękna ludowej tradycji w widowiskowej formie, a jednocześnie ogromna troska o autentyzm.

- Podkreślić trzeba także, że jest to jeden z największych, najstarszych i najbardziej prestiżowych festiwali folklorystycznych o wyjątkowej konkursowej formule. Zespoły przyjeżdżają tutaj, by zaprezentować swój region poprzez wciąż żywy folklor, bogate tradycje, muzykę, taniec, śpiew i stroje - mówiła Anna Zadziarko, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki przy Krupówkach, gdzie w piątek wieczorem 12 czerwca odbyło się spotkanie dla dziennikarzy w sprawie organizacji tegorocznego festiwalu.

Do Zakopanego przyjadą zespoły m.in. z Grecji, Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, Francji, Węgier, Bułgarii, Ukrainy, Włoch, Turcji, Serbii, a nawet Indii.

Polskie zespoły do udziału w zakopiańskim festiwalu zostaną zakwalifikowane pod koniec lipca podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Z kolei funkcję gospodarza festiwalu będzie w tym roku pełnił zespół "Giewont" z Zakopanego.

Zespoły oceniane będą przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem dr Bożeny Lewandowskiej w trzech równorzędnych kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Laureaci zostaną nagrodzeni brązowymi, srebrnymi i złotymi ciupagami. 

- Niezwykłym walorem wydarzenia jest możliwość bezpośredniego kontaktu z fascynującymi ludźmi, ich tradycją, muzyką, tańcem, rzemiosłem i kuchnią oraz podróż do źródeł, a także dobra zabawa - podkreśla Anna Karpiel-Semberecka z biura prasowego festiwalu.

Konkursowym zmaganiom będą towarzyszyć warsztaty, pokazy, kiermasze i wiele innych atrakcji - od zajęć dla najmłodszych po konkurs literacki, naukową konferencję i Etno Piknik.

- Festiwal ma swoją sprawdzoną formułę i stałe punkty programu lubiane przez publiczność. Jest to efekt ciężkiej pracy zespołu ludzi tworzących to wydarzenie na przestrzeni lat. Mam ogromny szacunek do tego, co do tej pory zostało wypracowane i nie chcę tego zmieniać. Pojawi się jednak klika nowości. Zależy nam na tym, by festiwal był atrakcyjny i przyciągał coraz większą publiczność - wyjaśnia Agnieszka Gąsienica-Giewont, która w tym roku została kierownikiem artystycznym festiwalu, a w latach 2007-2013 była z nim związana jako kierownik biura organizacyjnego. - Będę starała się godnie zastąpić moją poprzedniczkę, dr Stanisławę Trebunię-Staszel, która przez kilkanaście lat pełniła tę funkcję - dodaje.

Z festiwalem rzeczywiście nierozłącznie związane są takie wydarzenia, jak Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, warsztaty folklorystyczne, koncert "Muzyka Łuku Karpat", Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel i Instrumentalistów oraz Śpiewaków Ludowych od 2013 r. noszący imię Władysława Trebuni-Tutki, Dni Narodowe, a także koncert "Mali Górale" oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem warsztaty sztuki ludowej dla dzieci.

Stałym punktem programu jest także koncert "Na Folkową Nutę", którego tegoroczną gwiazdą będzie Kapela ze Wsi Warszawa - zespół wykonujący awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej  z terenu Mazowsza. Wśród nowych propozycji znajdziemy m.in. animacje dla dzieci, plener rzeźbiarski, koncert orkiestry góralskiej oraz wystawę fotografii nagrodzonych w zeszłorocznej edycji konkursu "Żywioł folkloru".

Festiwal oficjalnie rozpocznie się 22 sierpnia w samym sercu Tatr - na Kasprowym Wierchu, gdzie rano zaprezentują się przedstawiciele poszczególnych zespołów. Następnie wszyscy wezmą udział we Mszy św. ekumenicznej w kościele pw. św. Krzyża, barwnym korowodzie ulicami Zakopanego, a wieczorem w uroczystym koncercie inauguracyjnym.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości