360 godzin nagrań, udział 110 artystów, 19 utworów na 2 płytach CD oto efekt ponad miesięcznych prac nad nową płytą Piotra Rubika. Dwupłytowy album zatytułowany „Opisanie świata” pojawił się niedawno na rynku.
Prace nad płytą były bardzo intensywne. „Nagrywaliśmy codziennie po 12 godzin! Musieliśmy po kolei nagrywać różne partie: z chórem, orkiestrą, solistami, gitarzystami i perkusistą – mówi kompozytor. Kilkudziesięcioosobowa orkiestra miała zapis nutowy liczący 2,5 tysiąca stron, a wokaliści prawie 50 stron tekstów autorstwa Zbigniewa Książka.
Kolejna płyta Rubika jest inna w brzmieniu niż dotychczasowe. Artysta oprócz orkiestry symfonicznej i fortepianu, do instrumentarium dołączył również gitarę elektryczną, gitarę akustyczną, gitarę basową, instrumenty perkusyjne i perkusję. Ma nadzieję, że zarówno ci, którzy cenią i lubią jego twórczość, jak i ci bardziej sceptyczni będą mile zaskoczeni. „Nie będzie to jednak zwrot o 180 stopni. Nadal będzie w tym rozpoznawalna moja muzyka” – podkreśla.
emimusicpoland
Strażnik raju - singiel z najnowszej płyty Rubika
Na płycie usłyszeć będzie można nie tylko współpracujących z Rubikiem od lat wokalistów jak: Zofia Nowakowska, Marta Moszczyńska, Ewa Prus, Michał Gasz czy Grzegorz Wilk, ale też samego Piotra Rubika i... jego córkę Helenkę, którzy wspólnie wykonują utwór zatytułowany „Piosenka dla Helenki”.
Na pytanie, jak córka wypadła podczas nagrań kompozytor odpowiada: „Wypadła świetnie! Na początku była trochę speszona studiem nagraniowych ale potem bardzo jej się podobało! Helenka dorastając w domu pełnym muzyki, ma świadomość co to jest mikrofon, studio nagraniowe, instrumenty itd.”. Przyznaje, że córeczka bywała nieco speszona obecnością osób, których wcześniej nie znała, jak np. reżysera dźwięku, ale szybko zaprzyjaźniła się z całą ekipą, która… bardzo chętnie częstowała ją jej ulubionymi żelkami.
Album nosi taki sam tytuł jak książka Marco Polo – „Opisanie świata”. To właśnie przemyślenia tego słynnego Wenecjanina zainspirowały Piotra Rubika i Zbigniewa Książka do ich nowego, wspólnego projektu.
Wśród 19 utworów na płycie znajduje się również ten tytułowy, który zdaniem twórców jest właśnie takim opowiedzeniem świata bez fizycznego objechania kuli ziemskiej. W tym rozumieniu, jak Marco Polo, kompozytor i autor podejmują próbę podzielenia się swoją "wyprawą w głąb siebie" w celu opisania świata AD 2011.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.