"Miłosz, dialog kultur" - to tytuł trzydniowej międzynarodowej konferencji naukowej, która rozpoczęła się w czwartek na paryskiej Sorbonie. Jest to największa we Francji sesja zorganizowana z okazji obchodzonego w tym roku stulecia urodzin polskiego noblisty.
Trwające do soboty w stolicy Francja seminarium gromadzi około trzydziestu prelegentów z Polski, Francji, USA, Litwy i Belgii. Wykłady i dyskusje odbywają się na dwóch uczelniach w Paryżu: Paris-Sorbonne oraz - od piątku - w INALCO (Instytucie Języków i Cywilizacji Wschodnich).
Konferencja prezentuje nie tylko postać i dorobek Czesława Miłosza, recepcję jego idei na całym świecie, ale również obejmuje refleksję nad stanem i etapem dzisiejszej kultury Zachodu.
Sesję podzielono na trzy bloki tematyczne: "Metafizyka i poetyka", "Historia i nowoczesność", "Miłosz w świetle badań porównawczych".
W seminarium biorą udział najbardziej znani światowi badacze twórczości autora "Traktatu poetyckiego", w tym m.in. Amerykanka Lillian Vallee, Francuzka Alexandra Laignel-Lavastine, Litwin Mindaugas Kvietkauskas i Polka Marta Wyka. Podczas specjalnego piątkowego wieczoru wspomnień wystąpić mają syn noblisty Antoni Miłosz i znany francuski myśliciel, Paul Thibaud, były redaktor naczelny pisma "Esprit".
Jak powiedział PAP uczestnik sesji prof. Michał Masłowski z Uniwersytetu Paris-Sorbonne, badacz i tłumacz na francuski dzieł Miłosza, polski noblista pozostaje wciąż we Francji twórcą nieco zapomnianym, mimo że po II wojnie przez 9 lat mieszkał w Paryżu.
"Pierwszą tego przyczyną jest to, że Miłosz skrytykował komunizm w +Zniewolonym umyśle", więc ówczesna lewicowa elita intelektualna odrzuciła go" - uznał Masłowski. Jego zdaniem, innym powodem "oporu" Francuzów wobec polskiego noblisty był fakt, że "odwoływał się on przede wszystkim do wzorów poezji anglosaskiej, a nie francuskiej".
Według Masłowskiego, "Miłosz był do Francji bardzo przywiązany, bo wychował się na literaturze francuskiej i spędził tu wiele czasu jeszcze w czasie swoich studiów, ale jednocześnie był bardzo krytyczny wobec elity tego kraju".
W ramach obchodów roku Miłosza odbyły się do tej pory we Francji sesje naukowe na uniwersytecie w Lyonie oraz w Bibliotece Polskiej na wyspie św. Ludwika w Paryżu. Z okazji stulecia urodzin poety wydano także we Francji audiobook z wierszami polskiego twórcy w interpretacji wybitnego aktora Michaela Lonsdale'a.