Konserwatorzy odrestaurowali zabytkowy ołtarz w Cięcinie

Zakończyła się trwająca prawie pół roku konserwacja ołtarza św. Anny w zabytkowym drewnianym kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Cięcinie na Żywiecczyźnie (Śląskie). Konserwator Jarosław Szpakowicz poinformował, że przywrócony mu został pierwotny wygląd.

Ołtarz pochodzi najprawdopodobniej z lat 1655-1657. Jest jednym siedmiu ołtarzy w świątyni. Jego twórca jest nieznany, podobnie jak i fundator. Wykonany został z drewna polichromowanego. Dolna część, czyli mensa, ma wypukły kształt. Ułożona jest na dwóch stopniach i otoczona żeliwnymi balaskami. Na mensie stoi dwupoziomowa nastawa. Ołtarz zdobi 8 obrazów i figury. W przeszłości był co najmniej kilkakrotnie odnawiany i z pierwotnego wyglądu niewiele zostało.

Jarosław Szpakowicz powiedział, że zabytek był w bardzo złym stanie. Ołtarz niszczyły zwłaszcza korniki.

Konserwatorzy przewieźli zabytek do pracowni w Bielsku-Białej. Podczas prac specjaliści usunęli z poszczególnych elementów warstwy wtórnych przemalowań i skleili rozwarstwienia zapraw z podłożem. Dokonali uzupełnień wstawkami z odpowiednio dobranego drewna zniszczonych lub brakujących fragmentów rzeźb i innych elementów dekoracji ołtarza. Uzupełnili też ubytki warstw zapraw i warstw malarskich, a także zrekonstruowali złocenia.

Piotr Tyrlik, wójt gminy Węgierska Górka, na terenie której leży Cięcina, poinformował, że samorząd chce doprowadzić do odrestaurowania również pozostałych ołtarzy w kościele.

XVI-wieczny kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej jest obecnie kościołem pomocniczym parafii w Cięcinie. Wyposażenie wnętrza jest barokowe. Świątynia zaliczana jest do zabytków kościelnego budownictwa drewnianego typu śląsko-małopolskiego. Rok temu wymienione zostało pokrycie dachowe. Płyty eternitowe zostały zastąpione przez gont.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.