Kto płaci za klocki 245 tysięcy złotych?

Za 55 tys. euro, czyli ponad 245 tys. zł., Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odkupiło od norweskiego kolekcjonera pracę "Lego. Obóz koncentracyjny" Zbigniewa Libery. Praca uznawana jest za jedno z najważniejszych dzieł polskiej sztuki współczesnej.

Zakup dzieła Libery został sfinalizowany 30 grudnia - poinformowało PAP w poniedziałek biuro prasowe muzeum. Ponad 153 tys. zł. przeznaczyło na ten cel Towarzystwo Przyjaciół Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Działające od 2009 roku towarzystwo ogłosiło zbiórkę publiczną na zakup pracy Zbigniewa Libery w grudniu 2011 roku. Zebrało ponad 103 tys. złotych, pozostałe 50 tys. złotych to darowizna ze środków własnych towarzystwa. Brakującą część pieniędzy muzeum pokryło z własnych środków.

"Lego. Obóz koncentracyjny" Zbigniewa Libery zostanie zaprezentowane podczas planowanej na drugą połowę 2012 roku wystawy kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Listę prac zgromadzonych przez Muzeum od chwili powstania w 2005 roku do grudnia 2011 roku można oglądać wraz z ilustracjami i opisami na stronie internetowej muzeum w zakładce "kolekcja".

Praca "Lego. Obóz Koncentracyjny" pochodzi z 1996 roku. To zestaw kilku różnej wielkości pudełek z klockami Lego. Artysta wykorzystał też logo firmy i zastosował się do zasady, że na opakowaniu zawsze umieszczone są zdjęcia tego, co z danego kompletu klocków można zbudować. W tym przypadku jest to obóz koncentracyjny.

Klocki podarowała firma Lego; współpracę z nią zainicjowało Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, gdzie Libera przygotowywał w 1996 r. wystawę. Każde pudełko pracy Libery opatrzone jest w napis "This work of Zbigniew Libera has been sponsored by Lego" (Sponsorem tej pracy Zbigniewa Libery jest Lego). Ostatecznie firma oficjalnie zaprotestowała kiedy okazało się, co artysta z klocków zbudował. Przed warszawskim sądem doszło do rozpoczęcia procesu, z którego jednak Lego wycofało się.

Wspieranie kolekcji sztuki powstającego w stolicy Muzeum Sztuki Nowoczesnej to jedno ze statutowych celów Towarzystwa Przyjaciół Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Pierwszym dziełem kupionym przez towarzystwo do zbiorów muzeum był rysunek "Muzeum" Andrzeja Wróblewskiego z 1956 r. Towarzystwo kupiło pracę za 50 tys. złotych w grudniu 2009 roku.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama