"L'Osservatore Romano" o Szymborskiej

Antidotum w formie poezji na odrętwienie - tak o twórczości Wisławy Szymborskiej pisze watykański dziennik "L'Osservatore Romano". Przytacza słowa jej włoskiego wydawcy Roberto Calasso, że była "mistrzynią sztuki życia".

Poetka - zauważa się w artykule - "kochała żartować z siebie samej i rozbrajać ironią każde możliwe ryzyko retoryki podczas wywiadu, lektury poetyckiej czy oficjalnego wystąpienia".

Watykańska gazeta nazywa wiersze noblistki "olśniewającymi aforyzmami w formie poezji". Zwraca uwagę na to, że także internauci, nazywani na tych łamach "ludem sieci", odkryli "drobiazgową, ironiczną i kolokwialną precyzję ekspresyjną polskiej poetki, rozpowszechniając w e-mailach i blogach strofy z jej dzieł". Jej poezja - według dziennika - pomaga "w codziennej batalii z rozproszeniem myśli, banalnością i konformizmem".

Ale w jej twórczości nie brakuje też "kolców spokojnej desperacji" i refleksji nad bólem czy pustką pozostawioną po odejściu bliskiej osoby - zaznacza autorka wspomnienia.

"Sarkazm i niekiedy wyrafinowana perfidia rodzą się z jej trwałej alergii na slogany i komunały (nie tylko innych: Szymborska przyznała się kilkakrotnie, że wstydzi się swych pierwszych wierszy, opublikowanych w 1945 roku, które odzwierciedlają kanony estetyczne realizmu socjalistycznego)" - pisze "L'Osservatore Romano".

«« | « | 1 | » | »»
 • IdaM
  05.02.2012 23:48
  Jestem katolikiem od urodzenia i kocham Kościół. Czasami jednak mam dosyć właśnie katolików, ponieważ wielu z nich tak chętnie liczy cudze grzechy.
  Wisława Szymborska nie żyje. Pozostawiła po sobie poezję, która może zachwycać lub nie. Mnie wzrusza "kot w pustym mieszkaniu". Piękny wiersz. Tajemnicą jej serca pozostaną jej wybory.
 • aldi
  06.02.2012 10:41
  Wisława Szymborska o Stalinie:

  Ten dzień
  o śmierci Józefa Stalina

  Jaki rozkaz przekazuje nam
  na sztandarach rewolucji profil czwarty?
  - Pod sztandarem rewolucji wzmacniać warty!
  Wzmocnić warty u wszystkich bram!
  Oto Partia - ludzkości wzrok.
  Oto Partia: siła ludów i sumienie.
  Nic nie pójdzie z jego życia w zapomnienie.
  Jego Partia rozgarnia mrok.
  Niewzruszony drukarski znak
  drżenia ręki mej piszącej nie przekaże,
  nie wykrzywi go ból, łza nie zmaże.
  A to słusznie. A to nawet lepiej tak.

  O Leninie

  ..że w bój poprowadził krzywdzonych
  ..nowego człowieczeństwa Adam...
 • KaeL
  06.02.2012 13:58
  Wszytskim "poprawnie politycznym2 proponuje ten tekst:

  http://niniwa2.cba.pl/towarzysze_nieudanej_podrozy_05.htm

  Zebyscie nie przeoczyli zadnego "wroga ludu" tfu, tfu, przepraszam... zadnego ukrytego UBowca.
  I zebyscie sie mogli lepiej poczuc, ze to nie wy pisaliscie o Stalinie. Ale moze glownie dlatego, ze to nie wy w latach 50 ubieglego wieku zajmowaliscie sie poezja?

  "Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzonno"

  A jakie "egzaminy" wy przechodziliscie? Sciagnac, czy nie z internetu? I jak "egzamin" wypadl? Udalo sie byc uczciwym w tak malej rzeczy? Czy byla to sprawa zbyt drobna, zeby "warto bylo" byc uczciwym?

  IdaM masz racje. Wlasnie "porzadni katolicy" (czyli odpowiednik z czasow Jezusa po prostu porzadnych faryzeuszy), potrafia najlepiej pokazac jakie chrzescijanstwo byc nie powinno.
 • Tessa
  19.02.2012 16:05
  Nie ma nic gorszego jak fanatyzm religijny.
  Jestem katoliczka i moja wiara nakazuje mi wybaczac. Tolerancja i pokora to podstawy wiary katolickiej. Zycze wielu ksiezom i fanatykom religijnym w Polsce aby przypomnieli sobie jakie sa podstawowe przeslanki ich wiary i czy napewno postepuja tak jak nauczal Jezus.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.