Kloss i Bruner wracają po latach

Kinowy film "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć", w którym w rolach Klossa i Brunnera wracają po latach Stanisław Mikulski i Emil Karewicz, trafi na ekrany 16 marca. Reżyserem jest Patryk Vega, a autorami scenariusza Władysław Pasikowski i Przemysław Woś.

Oprócz Mikulskiego i Karewicza w obsadzie są m.in. Tomasz Kot, Piotr Adamczyk, Marta Żmuda-Trzebiatowska, Daniel Olbrychski, Adam Woronowicz i Wojciech Mecwaldowski.

"Nie chcę zdradzać przed premierą, o czym opowiemy. Wyjawię tylko, że historia dotyczyć będzie jednej z największych zagadek II wojny światowej, która ludzi fascynuje do dzisiaj" - powiedział PAP reżyser Patryk Vega.

Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych: w roku 1945 oraz w latach siedemdziesiątych. W postaci Klossa i Brunnera z lat 40. wcielają się Kot i Adamczyk. Tych samych bohaterów, tylko o 30 lat starszych, grają Mikulski i Karewicz.

"Koenigsberg, 1945 rok. Hans Kloss (Tomasz Kot), superagent polskiego wywiadu o kryptonimie J-23, wpada na trop zrabowanego skarbu III Rzeszy. Okazuje się, że w intrygę zaangażowany jest śmiertelny wróg Klossa, Hermann Brunner (Piotr Adamczyk). Kloss, próbując pokrzyżować plany rywala, stara się uratować z oblężonego miasta piękną kobietę (Marta Żmuda-Trzebiatowska), dla której gotów będzie zaryzykować bezpieczeństwo swojej misji" - to streszczenie fabuły, przekazane przez dystrybutora filmu.

Opowieść o agencie J-23 w reżyserii Vegi łączy w sobie cechy filmu wojennego i filmu szpiegowskiego. "Nasz film opowiedziany jest bardzo nowoczesnym językiem kina. Widzowie mogą spodziewać się dynamicznej akcji" - powiedział reżyser. Jak zaznaczył, ta filmowa historia odbiega od serialowego pierwowzoru.

Wyreżyserowany przez Andrzeja Konica i Janusza Morgensterna serial telewizyjny "Stawka większa niż życie" (1967-68) Vega uwielbiał oglądać jako dziecko, co wspominał w rozmowie z PAP. Jak przypomniał, scenarzyści "Stawki...", Andrzej Szypulski i Zbigniew Safjan, napisali jej scenariusz zainspirowani filmem o Bondzie "Doktor No" z 1962 roku.

Postać Hansa Klossa Vega określił jako "rewelacyjny przykład bohatera masowej wyobraźni", podobny do Jamesa Bonda i Supermana.

Patryk Vega (ur. 1977 w Warszawie) ma w reżyserskim dorobku m.in. serial telewizyjny o policjantach "Pitbull". (PAP)

jp/ hes/

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FILM, KLOSS, KULTURA, VEGA

 • Stanisław_Miłosz
  12.02.2012 18:02
  Na miejscu scenarzystów przeniósłbym jednak akcję remake'a w czasy współczesne. GRU (Kloss) i BND (Brunner) w reaktywowanej Generalnej Guberni, ileż tu misternych intryg, brawurowych akcji można by w filmie pokazać! I faszystowskie bandy, i bojownicy o wolność i demokrację. Wokół szalejący antysemityzm. W misji specjalnej do Sztrasburga z hasłem "Najlepsze kokosy robi się w Warszawie". Trup ściele się gęsto. Gdzieś ktoś leci, i wszystko się zmienia.
  Takiego - życiowego - filmu potrzebujemy, a nie odgrzewanych kotletów z nadpsutej rąbanki!
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.