25 lutego w Teatrze Polskim w Warszawie premiera „Zwiastowania” Paula Claudela w opracowaniu wybitnego estońskiego reżysera Lembita Petersona. Jest to poetycka historia, która rozgrywa się w czasach umownego średniowiecza. Opowiada o miłości, Kościele i życiu ziemskim – mówi Lembit Petersom, reżyser.
Poetycka opowieść Claudela o naturze wiary, o zaufaniu do Boga i ludzi rozgrywa się w średniowiecznej Francji. Anne Vercors, głowa rodziny, właściciel dobrze prosperującego gospodarstwa niespodziewanie zapowiada rodzinie, że zdecydował się opuścić dom. Postanowił wyruszyć w samotną pielgrzymkę do Jerozolimy. Zanim wyruszy w podróż z której może nie wrócić zamierza uregulować wszystkie sprawy rodzinne. Jednak czy wszystko naprawdę potoczy się tak jak to zamierzył? Czy jest to zgodne z wolą Boga? Czy może Bóg wyznaczył im wszystkim inne role?
Sztuka mówi o powołaniu, poznaniu i o tym kiedy Bóg wzywa człowieka. O konfliktach, które powstają u ludzi, kiedy Pan Bóg wzywa a człowiek tego nie rozumie, albo kiedy człowiek rozumie ale Pan Bóg nie wzywa. Czyli o konflikty między naszymi pragnieniami i boskim powołaniem, o tym, by podążać za tym co mówi nam Bóg. – powiedział w rozmowie z GN reżyser Lembit Petersom.
W spektaklu prócz Jerzego Schejbala i Haliny Łabonarskiej występują m.in. Dominik Łoś, Marta Kurzak, Tomasz Błasiak, Lidia Sadowa.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?