Zdobione tradycyjnymi metodami pisanki, palmy, baranki i inne ozdoby wielkanocne będzie można zobaczyć na wystawie, która w 13 marca zostanie otwarta we wrocławskim Muzeum Etnograficznym.
Henryk Przondziono/GN
Pisanki
Na wystawie swoje prace zaprezentuje ponad pięćdziesięciu artystów ludowych, głównie z Dolnego Śląska - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego we Wrocławiu, któremu podlega Muzeum Etnograficzne, Anna Kowalów.
Będzie można zobaczyć m.in. pisanki zdobione techniką batikową, rytowniczą czy aplikacjami, palmy plecione z suszonych oraz barwionych kwiatów, z traw i ziół, a także drewniane ptaszki i kwiaty wykonane z cienkich wiórów osikowych lub bibuły.
"Muzealna ekspozycja jest cennym źródłem informacji o zmianach, jakie następują we współczesnej plastyce obrzędowej regionu. Służy także podtrzymywaniu i rozwijaniu sztuki pisankarskiej" - podkreśliła Kowalów.
Doroczna wystawa wielkanocna jest organizowana przez Muzeum Etnograficzne od 1970 r. Tradycyjnie zakończy ją kiermasz z udziałem wszystkich rękodzielników, na którym sprzedawane będą eksponaty. W tym roku odbędzie się on 31 marca.
To odpowiedź na papieską zachętę do ukazywania punktów wspólnych wiary i kultury.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.