Pisanki i palmy na wystawie

Zdobione tradycyjnymi metodami pisanki, palmy, baranki i inne ozdoby wielkanocne będzie można zobaczyć na wystawie, która w 13 marca zostanie otwarta we wrocławskim Muzeum Etnograficznym.

  Henryk Przondziono/GN Pisanki
Na wystawie swoje prace zaprezentuje ponad pięćdziesięciu artystów ludowych, głównie z Dolnego Śląska - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa Muzeum Narodowego we Wrocławiu, któremu podlega Muzeum Etnograficzne, Anna Kowalów.

Będzie można zobaczyć m.in. pisanki zdobione techniką batikową, rytowniczą czy aplikacjami, palmy plecione z suszonych oraz barwionych kwiatów, z traw i ziół, a także drewniane ptaszki i kwiaty wykonane z cienkich wiórów osikowych lub bibuły.

"Muzealna ekspozycja jest cennym źródłem informacji o zmianach, jakie następują we współczesnej plastyce obrzędowej regionu. Służy także podtrzymywaniu i rozwijaniu sztuki pisankarskiej" - podkreśliła Kowalów.

Doroczna wystawa wielkanocna jest organizowana przez Muzeum Etnograficzne od 1970 r. Tradycyjnie zakończy ją kiermasz z udziałem wszystkich rękodzielników, na którym sprzedawane będą eksponaty. W tym roku odbędzie się on 31 marca.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.