Potęga bajki

Sens? Cel? Wartość baśni? Oto są pytania!

W dniach 20-21 IV 2012 r. w Instytucie Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbędzie się konferencja zatytułowana „Baśnie braci Grimm”.

To już trzecia odsłona konferencyjnego cyklu „Potęga bajki”. Tym razem organizatorzy chcą „prześledzić ewolucję klasycznych baśni, zanalizować ich zawartość a także odświeżyć historię”, jak czytamy na stronie www.religioznawstwo.uj.edu.pl.

Uczestnicy pochylą się m.in. nad sensem i celem baśni, wartościami, jakie baśnie w sobie kryją oraz nad uniwersalnością utworów przeznaczonych nie tylko dla najmłodszych.

Jak na baśnie zebrane przed 200-stu laty przez Jakuba i Wilhelma Grimm zapatrywali się psychoanalitycy tacy jak Jung, Campbell, czy Bettelheim? W jaki sposób współczesny odbiorca oceniać powinien grozę kryjącą się w tych ludowych opowieściach? Co z ludowymi baśniami robi współczesna popkultura?

Między innymi na te i wiele innych pytań spróbują odpowiedzieć uczestnicy konferencji organizowanej przez Instytut Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Koło Naukowe Studentów Religioznawstwa UJ i Periodyk Młodych Religioznawców „Ex Nihilo”.

Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 9 IV. Szczegóły dotyczące udziału w konferencji znajdą Państwo tutaj

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama