Bogu naprawdę na nas zależy, na naszym dobru! Nauczanie Benedykta XVI jest światłem od Boga - podkreślali ks. prof. Jerzy Szymik i red. Dominika Szczawińska-Ziemba, podczas spotkania promocyjnego książki "Chodzi o Boga", które odbyło się w Auli Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach.
Książka jest zapisem audycji poświęconych myśli teologicznej papieża Benedykta XVI, emitowanych na antenie radia eM. Red. Szczawińska-Ziemba przyznała, że pomysł rozmów przybliżających myśl papieża-teologa zaczął kiełkować w niedługim czasie po konklawe. "Konklawe oświetliło ten rodzaj teologii który dotychczas pozostawał gabinetowy. Wierzę, że w konklawe obecny jest Duch Święty" mówił ks. prof. Jerzy Szymik, wskazując na papieża, jako osobę "niezwykle analityczną, pełną liryzmu, głębokiej pobożności i zażyłości z Bogiem. Ten rodzaj czułości życiowej jest światłem od Boga".
Dziennikarka radia eM, przywoła słowa o. Badeniego, iż "Pan Bóg działa urokiem", przyznając, że spotkania wokół myśli Benedykta XVI były "swoistymi rekolekcjami, podczas których ten urok był słyszany". Autorzy uwrażliwiali, że "Bogu naprawdę na nas zależy, a papież jest głosem Boga", choć dla współczesnego świata jego nauczanie jest "zadrą".
"Analiza rzeczywistości Benedykta XVI jest mocna i przejmująca, zmuszająca do jasnego określenia: "Albo Bóg jest albo Go nie ma. Nie ma go troszkę..." wskazywał ks. Szymik.
Zdaniem teologa obecna w świecie wrogość i opór wobec myśli Benedykta XVI wynika z lęku przed nawróceniem. "Bóg przez tego człowieka mówi rzeczy najważniejsze dla naszego serca. Jeśli żadna część serca nie chce się nawrócić, to żadna jego część nie zniesie głosu prawdy. Trzeba więc zatkać ten kanał którym głos Boga do nas dociera. Cala Ewangelia jest o tym dokładnie o tym. I to jest przyczyną wrogości, a nie wypowiedzi o prezerwatywach dla Afryki czy lefebrystach".
W zamyśle autorów książka "Chodzi o Boga" jest więc miejscem "gdzie lepiej można poznać papieża, zobaczyć kim jest, co mówi, inaczej niż nam to umożliwiają dzisiejsze media, dynamiczne, ale jednak 'naskórkowe'" zauważyła red. Szczawińska-Ziemba. "Chcieliśmy przybliżyć ten głos, dotrzeć do siły i piękna Kościoła".
Przesłanie książki jest jasne: "Bóg jest i jest Bogiem. Nie wolno Mu pokazywać tylko połówki swego serca tej uładzonej, lecz trzeba z cala prawdą serca stawać przed Nim, a wtedy nas uleczy" - przekonywali ks. Jerzy Szymik i Dominika Szczawińska-Ziemba.
Spotkanie odbyło się w 20 marca Auli Wydziały Teologicznego UŚ w Katowicach.
Fragment wstępu (ks. J. Międzybrodzki, P. Czakański):
„Chodzi o Boga jest radiowym zapisem przemyśleń ks. Jerzego Szymika dotyczących myśli Ratzingera/Benedykta XVI. Dominika Szczawińska-Ziemba wydobywa wraz z Księdzem profesorem głębię refleksji obecnego papieża. Ogrom pracy włożony w realizację radiowego programu, a teraz książki z niego, budzi szacunek, a przede wszystkim zaufanie do opinii, jakie Szymik wyraża. Teolog i artysta zna moc rażenia i wagę słowa. W skupionych odpowiedziach Szymika nie ma pośpiechu. Zdania zdają się zwalniać, gdy zbliża się skrzyżowanie, a czytelnik musi mieć czas na refleksję, by wybrać właściwą drogę do celu. Dlatego zachęcająca jest lektura Chodzi o Boga. Nie znajdziemy w książce powielonych frazesów czy zbioru naprędce sformułowanych przemyśleń i opinii na temat teologii J. Ratzingera/Benedykta XVI. Forma radiowej rozmowy upraszcza język, ale nie przyczynia się do jego płytkości. Wręcz odwrotnie, tym bardziej będą to ważne rozmowy, jak powie ksiądz Szymik Dominice Szczawińskiej-Ziembie: (...) te rozmowy będą ważne, ponieważ ważny jest bohater naszych rozmów – papież Benedykt XVI i ważne jest to, co ma nam on do powiedzenia. Myślę, że jest postacią bardzo ważną z dwóch choćby powodów. Po pierwsze dlatego, że jest papieżem. Moja prosta katolicka dusza mówi mi, że to jest człowiek jakoś specjalnie dany mi przez Boga na czas swojego pontyfikatu. (...) Poza tym jest to też człowiek, który – jak mało kto w ostatnim czasie – fenomenalnie diagnozuje naszą epokę. Namierza jej wszystkie słabe i mocne punkty, i ma wyjątkowo dużo ważnych rzeczy (...) do powiedzenia o naszym czasie”.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.