Antonio Tabucchi uważany był za jednego z największych włoskich pisarzy współczesnych. Zmarł w Lizbonie w wieku 68 lat.
Był historykiem literatury portugalskiej, znawcą twórczości najwybitniejszego portugalskiego pisarza XX wieku Fernando Pessoi, który wywarł ogromny wpływ na jego twórczość. Pisał po włosku i portugalsku, a jego powieści i opowiadania zostały przetłumaczone na 40 języków, w tym na polski; on sam był tłumaczem Pessoi na włoski.
Wiele jego powieści przeniesiono na ekran. Na podstawie Tabucchiego powstał film w 1996 roku "...twierdzi Pereira" Roberto Faenzy z Marcello Mastroiannim. Film ten przyczynił się do spopularyzowania twórczości Tabucchiego. Wcześniej, w 1989 roku, francuski reżyser Alain Corneau nakręcił "Indyjski nokturn" na podstawie książki pod tym samym tytułem, nagrodzonej prestiżową literacką nagrodą Medicis.
Tabucchi wykładał na uniwersytecie w Sienie literaturę portugalską. Laureat wielu prestiżowych nagród, współpracował z włoską gazetą "Corriere della Sera" i hiszpańskim dziennikiem "El Pais". Był polemistą nastawionym bardzo krytycznie do rządu Silvio Berlusconiego.
Urodził się 24 września 1943 roku w Pizie, studiował filologię romańską, a od 1962 roku literaturę w Paryżu, gdzie odkrył we francuskim tłumaczeniu Pessoę, w którym zakochał się do tego stopnia, że Portugalia stała się jego druga ojczyzną. Jednym z motywów jego twórczości była utrata, przeszłość, melancholia, pamięć.
W Polsce ukazały się m.in. "...twierdzi Pereira", zbiór opowiadań "Czas szybko się starzeje", "Requiem: Fantasmagoria", "Robi się coraz później", "Słowa na opak", "Sny o snach", "Zaginiona głowa Damascena Monteira".
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...