Każdy z tych wykonawców robi to na swój sposób i zgodnie z tradycją własnego Kościoła. W Bielsku-Białej również zagrają i zaśpiewają inaczej, ale z tą samą intencją: by podzielić się z publicznością prawdą o radości duszy, która spotka się z Bogiem.
Już 16 kwietnia – rozpocznie się kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej na Podbeskidziu – Sacrum in Musica. To ekumeniczne święto sztuki potrwa do 19 kwietnia.
Listę tegorocznych gości otwiera Alicja Majewska, która wraz z kompozytorem Włodzimierzem Korczem, Markiem Bałatą oraz Bielską Orkiestrą Festiwalową i chórem „Resonans con tutti”. W programie inauguracyjnego koncertu w bielskim kościele Jezusa Chrystusa Odkupiciela Człowieka znajdą się „Pieśni sakralne” czyli utwory z najnowszej płyty Alicji Majewskiej, śpiewane m. in. do wierszy Karola Wojtyły.
W kolejnym dniu w Domu Muzyki Bielskiego Centrum Kultury koncert muzyki żydowskiej będzie okazją do wysłuchania dwóch moskiewskich zespołów: męskiego chóru moskiewskiej Synagogi Chóralnej Zimrah oraz klezmerskiej grupy Yosef Kapele. Solistą będzie Finkelstein Baruch Ben Yankel -wokalista o rozległej skali głosu, obejmującej dwie i pół oktawy, który zrezygnował z występów na scenach operowych i związał swoje życie i śpiew z religią i tradycją żydowską.
Festiwalowe spotkanie z muzyką starocerkiewną w środę 18 kwietnia w ewangelickim kościele Zbawiciela wypełni Valaam Clo-ster Chants - męski chór cerkiewny z klasztoru na wyspie Wałaam, na jeziorze Ładoga, gdzie po latach nieobecności mnichów obecnie odradza się zakonna wspólnota.
W finałowym koncercie muzyki gospel wystąpią goście z Londynu: The Adventist Vocal Ensemble, czyli kierowany przez Kena Burtona chór AVE, znany z licznych nagrań telewizyjnych, często towarzyszący modlitwom w katedrze westminsterskiej. Tradycyjnie po koncercie muzyki żydowskiej we wtorek 17 kwietnia w Galerii Środowisk Twórczych BCK otwarta zostanie wystawa sztuki sakralnej. Tym razem jej komisarz Piotr Czadankiewicz zaprasza na spotkanie z ikoną.
KolJewish
Zimrah Choir at an event in London
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.