Mamy tak cudowne zabytki, o jakich reszta Europy może tylko marzyć. Ale często nie potrafimy ich sprzedać turystom...
Jeśli chcesz dowiedzieć się prawie wszystkiego o 25 najpiękniejszych zabytkowych kościołach diecezji gliwickiej, wystarczy, że zwiedzisz jeden. A właściwie... w ogóle nie musisz ruszać się z domu.
Prace trwały półtora roku. W tym czasie firma AT Group S.A. z Krupskiego Młyna postawiła dziewięć infokiosków oraz szczegółowo opracowała 25 zabytkowych świątyń diecezji.
- Sześć infokiosków znajduje się w środku kościołów, trzy pozostałe na zewnątrz. Wystarczy odwiedzić te miejsca, aby poznać piękno zabytków, które zostały objęte projektem. Dotykając monitor ekranu, wybierzemy się w cudowny spacer po niesamowitych miejscach - zaprasza Michał Napieralski z AT Group. Informacje o zabytkach przybliżają ich historię i architekturę, opisują wnętrze, pokazują otoczenie, a także lokalizację z mapką dojazdu.
Wewnętrzne infokioski znajdują się w kościele św. Józefa w Zabrzu, Wniebowzięcia NMP w Bytomiu, katedrze śś. Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach, Wszystkich Świętych w Gliwicach, Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach oraz św. Teresy od Krzyża w Lublińcu. Zewnętrze infokioski znajdują się przed kościołami św. Bartłomieja w Smolnicy, Trójcy Świętej w Koszęcinie oraz Wniebowzięcia NMP w Gliwicach.
– Wirtualna wycieczka po zabytkach diecezji gliwickiej to możliwość zobaczenia zdjęć wykonanych w technice 360 stopni. Widz ma wrażenie, że obraca się, stojąc pośrodku kościoła, podziwiając jego piękno; sam może wybrać punkt, z którego chce oglądać świątynię. Ma również okazję zobaczyć detale na co dzień niedostępne naszym oczom, a całości towarzyszy piękna i nastrojowa muzyka – zachęca Sławomir Ochman, również z AT Group.
Liderem projektu była parafia św. Bartłomieja w Smolnicy. – Na naszym terenie mamy tak cudowne zabytki, o jakich reszta Europy może tylko marzyć. A my często nie potrafimy ich sprzedać turystom. Stąd pomysł infokiosków i portalu internetowego – wyjaśnia ks. Korneliusz Matauszek, proboszcz ze Smolnicy. Właśnie z myślą o turystach zagranicznych wszystkie informacje dostępne są również w języku angielskim, niemieckim oraz francuskim.
Wartość projektu przekroczyła milion zł, z czego 85 proc. pochodziło z Unii, reszta to wkład własny. Zabytkowe świątynie można zobaczyć na nowym portalu internetowym www.perlykultury.pl Tam też więcej informacji o projekcie. – Dostępna jest również aplikacja mobilna, dostępna pod adresem m.perlykultury. pl. Po jej ściągnięciu „zwiedzić” najpiękniejsze kościoły diecezji gliwickiej można w telefonie komórkowym. To z pewnością ucieszy młodzież – powiedział M. Napieralski.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...