Ponad 130 wystawców zaprezentuje swoją ofertę podczas XVIII Targów Wydawców Katolickich (TWK), które odbędą się w dniach 20-22 kwietnia w Warszawie. Gościem honorowym tegorocznej imprezy będzie Książnica i Wydawnictwo Watykańskie – Libreria Editrice Vaticana. Tegoroczne Targi organizowane są pod hasłem „Kościół naszym domem. Rok 2012 rokiem nowej ewangelizacji”.
Już od trzech lat miejscem dorocznego prezentacji książek, seansów filmowych, spotkań autorskich i dyskusji są Arkady Kubickiego na Zamku Królewskim.
Uroczystego otwarcia Targów dokonają w piątek 20 kwietnia w zamkowej Sali Wielkiej nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz gospodarz miejsca, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Zaplanowano dziesiątki spotkań autorskich z udziałem kilkudziesięciu autorów. Obecni będą m.in.: o. Leon Knabit, Adam Boniecki, Krzysztof Ziemiec, o. Józef Augustyn, Grzegorz Polak, Ewa Czaczkowska, ks. Marek Starowieyski, Ernest Bryll, ks. Marek Dziewiecki. Odbywać się one będą na stoiskach, w sali kinowej Zamku oraz w namiocie ustawionym przed Arkadami Kubickiego. W sumie wydawcy mają do dyspozycji 700 m kw. powierzchni.
Hasło tegorocznych Targów „Kościół naszym domem. Rok 2012 rokiem nowej ewangelizacji” nawiązuje m.in. do tematu przewodniego obecnego roku duszpasterskiego. „Musimy na nowo odkryć prawdy Ewangelii, prawdy przykazania miłości Boga i człowieka - podkreśla prezes SWK ks. Roman Szpakowski. – Ku temu właśnie pomogą nam refleksje, wywody, rozważania, zawarte w różnorakim stylu słowa pisanego, drukowanego, mówionego – tłumaczy ks. Szpakowski.
Gościem honorowym tegorocznej imprezy będzie Książnica i Wydawnictwo Watykańskie – Libreria Editrice Vaticana. W drugim dniu Targów (w sobotę 21 kwietnia) goście imprezy będą mogli uczestniczyć w multimedialnej prezentacji tej oficyny oraz konferencji pt. „Wydawnictwo w służbie papieża, w służbie Kościoła”.
Podczas Targów będzie mowa także o nowych technologiach w działalności wydawniczej. W programie imprezy znalazły się dwie konferencje na ten temat: „Książka elektroniczna szansą dla wydawców?” oraz „Publikacje elektroniczne – nowe możliwości wydawnicze”.
W sali kinowej Zamku Królewskiego wyświetlane będą filmy o tematyce religijnej zrealizowane m.in. przez TVP i religia.tv.
Przez wszystkie trzy Targowe dni w namiocie przed Arkadami Kubickiego będą się odbywały spotkania autorskie z wykonawcami muzyki chrześcijańskiej, m.in. z zespołami „Deus meus”, „New Life’M” i „Inspirtation”.
Podczas Targów, w godzinach od 12.00 do 18.00 ulicami Warszawy będzie jeździł specjalny tramwaj, który za darmo dowiezie chętnych na Targi. W tramwaju będą odbywały się różnorodne konkursy, spotkania z autorami, czytanie książek.
W ramach Targów, 21 kwietnia o godz. 19.30 w Bazylice Serca Jezusowego na warszawskiej Pradze odbędzie się Uroczysta Gala wręczenia Nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich: FENIKS i Mały FENIKS. W bieżącej edycji o nagrody przyznawane w 11 kategoriach ubiegało się 59 wydawców, którzy zgłosili łącznie 248 tytułów. Podczas Gali, z koncertem „Bogu na chwałę, ludziom ku radości” wystąpi Orkiestra Romantica.
Natomiast w niedzielę 22 kwietnia w bazylice Świętego Krzyża odprawiona zostanie, transmitowana w programie 1 Polskiego Radia, uroczysta Msza św. w intencji wydawców, autorów i całego ruchu wydawniczego w Polsce.
Organizatorem Targów jest Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, współorganizatorem zaś – Zamek Królewski w Warszawie.
Patronat Honorowy nad XVII TWK objęli m.in. kard. Gianfranco Ravasi - przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Program TWK znajdą Państwo tutaj oraz na stronie www.swk.pl
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.