Górnośląska moderna

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na wystawę Modernizm w województwie śląskim w latach 1922-1939.

Zgromadzone na wystawie eksponaty i fotografie (współczesne i archiwalne) zilustrują nowe tendencje w sztuce, zwłaszcza w architekturze, okresu międzywojennego. W ówczesnym województwie śląskim zbudowano wówczas wiele obiektów uznawanych dziś za znakomite realizacje.

Wystawa przypomni także sylwetkę architekta Stanisława Tabeńskiego, wybitnego projektanta pracującego w latach międzywojennych na Górnym Śląsku, który po 1950 r. pracował w Miastoprojekcie Nowe Tychy i mieszkał na tyskim osiedlu B.

Publiczności wystawa zostanie udostępniona od 28 kwietnia. Będzie można ją oglądać do początków września 2012 roku. Wstęp do muzeum jest wolny. Do wystawy wydany zostanie katalog.

Jacek Dębski, kurator wystawy: - Wystawa poświęcona jest architekturze modernistycznej, o której wiele się ostatnio pisze i mówi. Na ekspozycji znajdą się fotografie najciekawszych budynków z uwzględnieniem zachowanego wystroju wnętrz. Dojrzały modernizm górnośląski można podzielić na trzy podokresy: lata 1922-29, 1929-1934 i 1934-1939.

Współcześnie wykonane zdjęcia zostaną wzbogacone archiwalnymi fotografiami ze zbiorów Muzeum Historii Katowic, Narodowego Archiwum Cyfrowego, prywatnych oraz własnych.

Fotografie uzupełniają eksponaty z epoki. Będą to między innymi samochód fiat 508, porcelana firmy Giesche, meble, kilimy, obrazy, rzeźby i inne dzieła z kolekcji prywatnych oraz ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Częstochowskiego, Biblioteki Śląskiej w Katowicach oraz Muzeum w Chorzowie. Prezentowane będą również dwa komplety strojów wieczorowych z Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Maria Lipok-Bierwiaczonek, dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach: - Wystawa, przygotowana przez Jacka Dębskiego w Muzeum Miejskim w Tychach, a także towarzyszące jej wydawnictwo, to rodzaj przewodnika po górnośląskiej modernie (jak skrótowo nazywają architekturę modernistyczną jej miłośnicy) – po najpiękniejszych obiektach zrealizowanych w międzywojennym województwie śląskim. Autor wystawy spośród wielu wybrał te realizacje, które zachowały się w postaci nieskażonej późniejszymi przeróbkami i adaptacjami. W tym wyborze znalazły się gmachy administracji publicznej, banki, kościoły – ale także budownictwo mieszkaniowe, wille. Na zdjęciach zgromadzonych na wystawie oraz ilustrujących publikację mamy szansę dostrzec wszystkie cechy składające się na modernizm, czyniące z niego wybitny kierunek w sztuce nieodłącznie kojarzący się z nowoczesnością, z nową rzeczywistością świata zdominowanego przez technikę. Autor pokazuje obiekty – ale zwraca też uwagę na wysmakowane piękno detali: starannie zaprojektowanych drzwi, ich obramowań, balustrad schodów, lamp, struktury stropów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości