Koncertem Klezmerska Hawdala rozpocznie się w sobotę XIV Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha we Wrocławiu - jeden z trzech największych festiwali poświęconych kulturze żydowskiej w Polsce i jedyna taka impreza na Dolnym Śląsku.
Niemal wszystkie wydarzenia festiwalu będą odbywać się we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem w dzielnicy Czterech Świątyń, gdzie obok siebie znajdują się świątynie: katolicka, protestancka, żydowska i prawosławna.
W tym roku motywem przewodnim festiwalu będzie chasydyzm. Temu zagadnieniu będzie poświęcony cykl wykładów prowadzonych przez znawców tematu. Zaplanowano również cykl warsztatów, m.in. malarstwa, jidysz i hebrajskiego.
Jak powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny festiwalu tegoroczna impreza zapowiada się wyjątkowo ciekawie. "Przestrzeń otaczająca jedyną żydowską świątynię we Wrocławiu wypełni się radością. A to wszystko dzięki koncertom, warsztatom tańca dla dzieci oraz kulinarnym, wykładom i spotkaniom przy wspólnym stole" - mówił dyrektor.
Impreza odbywa się po raz 14. i za każdym razem przyświeca jej ten sam cel: dać wrocławianom i nie tylko im możliwość rozsmakowania się w różnorodności muzyki i kuchni żydowskiej.
Ewa Marcinek z Fundacji Pro Arte, która organizuje festiwal, powiedziała, że wydarzeniem muzycznym tegorocznej edycji będzie koncert znanego kantora Israela Randa, który jest związany z Wrocławiem, skąd pochodzi jego rodzina. Kantor wystąpi razem z Chórem Synagogi pod Białym Bocianem.
Innym wydarzeniem muzycznym będzie koncert nowojorskiego trębacza Franka Londona, który wystąpi ze swoim projektem "Hasidic New Wave". Zdaniem Marciniak London to muzyk wszechstronny, która łączy jazz, funk i inne style muzyczne. "Nawiązuje zarówno do klasycznej muzyki klezmerskiej, jak i od niej odchodzi. A do tego robi wspaniałe show" - mówiła Marcinek.
Na festiwalu wystąpi również związana z krakowską Piwnicą pod Baranami Beata Czarnecka, która śpiewa muzykę żydowską. Zaplanowano też koncert izraelskiej artystki Mor Karbasi.
Tradycyjnie na dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem odbędzie się w niedzielę jarmark żydowski, na którym będzie można spróbować koszernego jedzenia. Pod synagogą zaplanowano także warsztaty tańca, zajęcia plastyczne i muzyczne dla dzieci. Natomiast na zakończenie imprezy 18 maja, po wspólnym nabożeństwie, w blasku świec, pod stuletnim kasztanem, Simcha zakończy się uroczystą kolacją szabatową.
Festiwal zakończy się 18 maja.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.