Wojciech Mann, Marek Niedźwiecki i Artur Andrus prezentują swoje ukochane baśnie.
W tym roku minie 200 lat od wydania pierwszego tomu „Baśni dla dzieci i dla domu” zebranych przez Wilhelma i Jakub Grimm. Jednocześnie radiowa Trójka obchodzi 50-lecie swojego istnienia.
Stąd też niezwykły prezent dla wszystkich słuchaczy Programu III Polskiego Radia – opublikowana przez wydawnictwo Znak książka, zbierająca najpiękniejsze baśnie (zarówno Grimmów, jak i Hansa Christiana Andersena), polecane przez trójkowych dziennikarzy.
Historie Kopciuszka, śpiącej królewny, Czerwonego Kapturka, Śnieżki, czy Królowej Śniegu zna każdy z nas. Ale co jest w nich tak ważnego i wciągającego, że także dzisiejsze dzieci powinny je poznać? Na to pytanie próbują odpowiedzieć m.in. Marek Niedźwiecki, Wojciech Mann, Michał Olszański, czy Magda Jethon.
Dla tej ostatniej – prezentującej „Księżniczkę na ziarnku grochu” – w „świecie radiowym” swoistym odpowiednikiem ziarnka grochu są rozmaite przeszkody, z którym niełatwo sobie poradzić. Jak wyznaje: „trzyminutowy materiał dźwiękowy potrafię montować kilka godzin… Bo cały czas pojawia się jakieś ‘ziarnko grochu’, które zaburza końcowy efekt. Zazwyczaj dopiero po wielu poprawkach wychodzi idealnie.
I tak jak dla księżniczki, noc spędzona na ziarnku grochu była największą męką, tak dla mnie zaniechanie poprawienia drobnego błędu spędza mi sen z powiek. W końcu każda księżniczka ma jakieś swoje ziarnko grochu. Dobrze jeśli jedno…” – kończy dyrektor Trójki, którą red. Michał Nogaś - pełniący w książce funkcję kronikarza - określił jako królową Magdę „z najbardziej kolorowymi włosami na świecie”.
Na kartach księgi spotkamy także Piotra Stelmacha, wcielającego się w rolę rycerza-śmieszka zwanego Stelką, nadwornego błazna w czapeczce z dzwoneczkami (to rzecz jasna Artur Andrus), czy też czytającą serwis informacyjny Małgorzatę Malborską, do której jeden ze słuchaczy napisał kiedyś, iż jest czarodziejką, zaś świat przez nią czytany staje się po prostu lepszy.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.