Projekcje kilkunastu filmów o futbolu, m.in. rosyjskiego fabularnego "Meczu" i amerykańskiego dokumentu "Pelada", znajdą się w programie Festiwalu Kultury Piłkarskiej ETNO 2012. Impreza odbędzie się w dniach 14-17 czerwca w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.
"Aby świadomie, refleksyjnie i twórczo przeżyć mistrzostwa Euro 2012" - to cel, którym kierowali się organizatorzy festiwalu.
"Pokażemy dokumenty, fabuły i animacje, będące zarówno skromnymi intymnymi, współczesnymi opowieściami, jak na przykład świetny bułgarski dokument +My mate Menchester United+, jak i epickimi historycznymi superprodukcjami, jak rosyjski hit kinowy +Mecz+" - zapowiedzieli.
Prezentowane produkcje łączyć będzie jeden motyw: piłka nożna. "Wszystkie filmy opowiadają o emocjach i ambicjach bycia fanem, zawodnikiem czy sędzią piłkarskim. W programie nie znajdą się historie o brutalnym świecie pseudokibiców ani o szarej strefie lobbystów, wpływających na wyniki meczów" - zwrócili uwagę organizatorzy ETNO 2012.
Rosyjski dramat wojenny "Mecz" (2012) w reżyserii Andrieja Maliukowa, współprodukowany przez Ukrainę, to film z akcją osadzoną w czasie II wojny światowej. Opowiada o oporze, jaki Ukraińcy stawili okupującym Kijów żołnierzom niemieckim - przystępując do walki nie na karabiny, lecz na piłkarski zmysł i fizyczną sprawność. Mimo pogróżek i otwartej wrogości ze strony stronniczych sędziów, gracze drużyny piłkarskiej Dynamo Kijów dawali z siebie wszystko, raz po raz wygrywając z drużynami okupantów. Zarazem jednak - przypieczętowując swój los.
Pokaz "Meczu" na festiwalu ETNO 2012 będzie polską premierą tego filmu. Premierowo zaprezentowany zostanie również amerykański dokument "Pelada" (2011, reż. Luke Boughen, Rebekah Fergusson i Gwendolyn Oxenham).
Cinetic
Pelada Official Trailer
"Pelada" to opowieść o podróży po różnych zakątkach świata dwóch byłych gwiazd akademickiej piłki nożnej. Bohaterowie filmu udają się na wyprawę do dwudziestu krajów. Tym, co ich interesuje, jest piłka nożna, "globalny fenomen, którego nie dzieli płeć, rasa, religia i klasa". Dokument przedstawia historie graczy z różnych krajów, których główni bohaterowie spotykają na swojej drodze.
"W dzień po ataku terrorystycznym Arabowie i Żydzi zjawiają się na jednym boisku w Jerozolimie, ale nie godzą się na grę we wspólnych drużynach, tłumacząc: +Niektórzy zachowują się, jakby piłki nożnej polityka nie dotyczyła, ale to przecież zupełna głupota+"; "od teherańskich piłkarek w hidżabach, po bosych osiemdziesięciolatków w Brazylii: +Pelada+ opowiada o ludziach, którzy grają w piłkę nożną" - to fragmenty opisu filmu w festiwalowych zapowiedziach.
"Cudowny dokument piłkarski"; "porywające opowieści" - napisano o "Peladzie" na łamach znanego magazynu "Sports Illustrated".
Organizatorami festiwalu, dofinansowanego przez Urząd m. st. Warszawy, są Fundacja Animacja i Centrum Nauki Kopernik. Impreza ma swoją stronę internetową pod adresem etno2012.pl, na której znaleźć można szczegółowe informacje o programie. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia będzie bezpłatny.
Oprócz filmowych projekcji, w programie znajdą się m.in. poświęcone tematyce futbolowej warsztaty i konkursy. Podczas warsztatów Papercraft Soccer Design, przeznaczonych dla uczestników od 12 roku życia, tworzyć będzie można, na bazie przygotowanych szablonów, zabawne papierowe figurki, m.in. podobizny sportowców. Specjalnie na te warsztaty swój projekt przygotuje znany francuski dizajner Tougui - na prośbę Fundacji Animacja artysta wykona figurkę żubra w koszulce polskiej reprezentacji narodowej, która w trakcie mistrzostw będzie pokazana w Warszawie.
"Dizajnerskie przedmioty" powiązane tematycznie z piłką nożną pokazane zostaną także - jak poinformowali organizatorzy festiwalu - w związku z konkursem ETNO 2012 Soccer Collectible Constest, który Fundacja Animacja ogłosiła w styczniu. "Artyści z całego świata wykonali obiekty inspirowane +sztuką piłki nożnej+, a często także - sztuką ludową. Jury nagrodziło cztery z nich, ale publiczność festiwalowa może dokonać swojego wyboru, głosując na stronie wirtualnej galerii www.etno2012.com na swojego faworyta" - czytamy w festiwalowych zapowiedziach.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.