Gdy mamy problem, udajemy się do specjalisty. Szukamy rady u psychologów, prawników, lekarzy. Często nie pamiętamy, że najlepszych doradców mamy w niebie.
Czy wiesz, kto może pomóc zażegnać kłótnie i spory? Do kogo uciekać się w sprawach małżeńskich? Na czyje wsparcie liczyć w zmaganiach z uzależnieniami? Komu polecać się w chorobie?
Mały przewodnik biograficzny przedstawia sylwetki patronów, którzy na ziemi żyli Ewangelią, a teraz dzięki Chrystusowi służą nam pomocą w różnych sprawach.
Bł. Jan Paweł II twierdził, że „Świętość nie jest przywilejem niewielu, lecz celem, który Bóg ≪po trzykroć święty≫ i ≪źródło wszelkiej świętości≫ stawia przed człowiekiem stworzonym na Jego obraz i podobieństwo”.
Jadwiga Zięba, pod redakcją której ukazali się „Święci specjaliści”, pisze we wstępie do tej publikacji tak: „Chcąc bardziej zrozumieć swój człowieczy los, dostrzec wielkość i niepowtarzalność życia, pożytecznym jest ukierunkowanie spojrzenia na świętych. Gdy stają przed nami, możemy zauważyć, że świętość jest barwna, posiada wiele odmian i rodzajów: „Od lekarza, który bezinteresownie pełni swą służbę, po uczonych, po prostych ludzi, po założycieli zakonów i po świeckich, którzy żyją w tym świecie” (Benedykt XVI).
Pociąga nas ich zwyczajny sposób bycia, wyrażania się, solidarność z ludźmi w podejmowaniu trudów egzystencji. Lecz święci nie są jedynie do tego, by się nimi zachwycać, szukać w nich wzorów do naśladowania, widzieć w nich drogowskazy na krętych ścieżkach życia. Nie tylko są adresatami naszych modlitewnych wezwań. Wnikliwość obserwacji pozwala odkrywać ich niepowtarzalny sposób wskazywania na Chrystusa, dostrzec, jak na rożne sposoby pomnażali liczne dary Ducha Świętego i obdarzali nimi innych. Pociągają nas ci świadkowie prawdy o obecności Boga żywego pośród ludzi każdej epoki. W ich towarzystwie wszystko wydaje się możliwe. Życie w ubóstwie, mężne znoszenie prześladowań, przebaczenie nieprzyjaciołom, umiłowanie słowa Bożego i karmienie się nim, rozpoznawanie Zmartwychwstałego w Eucharystii i zdarzeniach codzienności.
Poprzez nich na rożne sposoby Bóg przemawia do naszych serc i zachęca: „Nie lękajcie się chcieć świętości. Nie lękajcie się być świętymi!” (bł. Jan Paweł II)(…).
Piękny korowód tworzą święci. Podążają w nim kobiety i mężczyźni z całego świata i z rożnych epok historycznych, bo święci nie przemijają. Dla świętości nie ma bowiem żadnych granic geograficznych, społecznych czy kulturowych. Dojrzewa i rozwija się ona wszędzie na ziemi, promieniując z postawy osób, które z wolnością przylgnęły do Chrystusa, poważnie potraktowały Ewangelię i na serio nią żyły. Warto dołączyć do tego korowodu...
***
Mieliśmy dla Państwa 3 egz. niniejszej publikacji. Nasze zadanie konkursowe było następujące: prosiliśmy o przesłanie nam tekstu modlitwy, którą odmawiają Państwo do swojego ulubionego świętego lub błogosławionego. Nagrody otrzymują:
Katarzyna Fus z Kolbuszowej, Grzegorz Nowogrodzki z Lublina oraz Ewa Oleś z Rybnika
Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...