Najstarsze dzieje pszczyńskiego zamku sięgają XV wieku. Budowla ta składała się wówczas z dwóch równoległych do siebie budynków oraz dwóch wież, które razem tworzyły czworoboczne założenie obronne.
Marek i Ewa Wojciechowscy / CC-SA 3.0
Pszczyna
Podczas I wojny światowej zamek został przekształcony w Kwaterę Główną armii niemieckiej, a jego wnętrza zamieszkiwał cesarz Wilhelm II
Wojenne zawieruchy
Podczas I wojny światowej zamek w Pszczynie został przekształcony w Kwaterę Główną armii niemieckiej, a jego wnętrza zamieszkiwał cesarz Wilhelm II. To tu zapadały najważniejsze decyzje dotyczące działań wojennych. Po zakończeniu wojny, Pszczyna została włączona do odrodzonego państwa polskiego. Podczas II wojny światowej zamek zamieszkiwany był w dalszym ciągu przez rodzinę Hochbergów. Wkrótce jednak właściciele zmuszeni byli sprzedać część wyposażenia z powodu trudności finansowych spowodowanych działaniami wojennymi. W 1945 roku do Pszczyny wkroczyła Armia Czerwona. I tak, jak w przypadku wielu innych rezydencji na Śląsku, utworzono tu szpital wojskowy. Na szczęście większość wyposażenia ocalała, dzięki czemu można dziś zwiedzać oryginalne wnętrza pszczyńskiego zamku z przełomu XIX i XX wieku.
Obecnie Muzeum Zamkowe w Pszczynie tętni życiem. Organizowane są tu spotkania, koncerty i wystawy. Cyklicznie odbywają się tu m.in. muzyczne „Wieczory u Telemanna”, nazwane tak na cześć barokowego kompozytora, kapelmistrza i organisty pszczyńskiego. Muzeum Zamkowe w Pszczynie działa nieprzerwanie od 1946 roku.
Korzystałam z: Maciej Kluss, Jan Kruczek, "Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Przewodnik", Pszczyna 2009, W. John Koch, "Daisy. Księżna Pszczyńska", Pszczyna 2007. Autorka jest dyrektorem zamku w Chudowie.
***
Więcej tekstów na temat Górnego Śląska w "Nowej Gazecie Śląskiej"
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.