"Księga Blasku" i nie tylko

Spektakle izraelskiego Nephesh Theatre i nowojorskiego The National Yiddish Theater-Folksbiene oraz premiera sztuki Pawła Passiniego "Kukła. Księga Blasku" to niektóre teatralne propozycje "Warszawy Singera", która odbędzie się od 25 sierpnia do 2 września w stolicy.

Sztuka "Kukła. Księga Blasku" Pawła Passiniego jest inspirowana pracami Tadeusza Kantora i tekstami kabalistycznymi, którym będzie towarzyszyć muzyka na żywo i projekcje wideo. Tytułowa Księga Blasku to jeden z najważniejszych tekstów żydowskiego mistycyzmu.

Na deskach Teatru Żydowskiego zobaczymy również spektakl z udziałem wybitnych francuskich aktorek, na podstawie książki Alix Landau-Brijatoff "Just enough time to pack a few things" opowiadający poruszającą rodzinną historię. Dialogom towarzyszyć będzie niezwykła muzyka klezmerska, wykonywana na żywo przez klarnecistę Davida Krakauera.

DJY0gi David Krakauer - Klezmer à la Bechet

W Warszawie po raz pierwszy gościć będzie izraelski teatr The Nephesh Theatre ze spektaklem "Gimpel the Fool" opartym na opowiadaniu Isaaka Singera. To surrealistyczna sztuka o istocie zdrady i walce między dobrem a złem w kontekście wydarzeń politycznych przedwojennej Europy, uzupełniona bogatą ścieżką dźwiękową. Drugim przedstawieniem izraelskiego teatru będzie "Schneider and Schusters".

Organizatorzy zapraszają także na teatralną i muzyczną podróż z Rosji przez Paryż do Ameryki, czyli "Bella. The Colour of Love" - "Bella - Kolor miłości". Muzyczny spektakl w wykonaniu divy jidysz Theresy Tovy oraz pianisty i kanadyjskiego kompozytora Matta Herskowitza, zainspirowany jest życiem Belli Chagall - żony i muzy Marca Chagalla.

The National Yiddish Theater-Folksbiene z Nowego Jorku zaprasza na spektakl muzyczny "100 Years of Yiddish Music Theatre" w wykonaniu izraelsko-amerykańskiej aktorki i piosenkarki Danielli Rabbani oraz znawcy ludowego jidysz, znanej postaci żydowskiego teatru i estrady Zalmena Mlotka.

Na Festiwalu nie zabraknie również wydarzeń przygotowanych przez Teatr Żydowski, wśród których znajdzie się musical "Ach! Odessa - Mama..." w reż. Jana Szurmieja, ukazujący półświatek Odessy początku XX w. poprzez historię legendarnego bandyty Beniego Krzyka. Teatr Żydowski zaprezentuje także widowisko muzyczne "Tradycja" w reż. Szymona Szurmieja, ukazujące tradycje żydowskie w kontekście kultur od lat z nią związanych: polskiej, cygańskiej i rosyjskiej z towarzyszeniem pieśni chasydzkich i tańców charakterystycznych dla tych narodów.

Podczas "Warszawy Singera" premierę będą miały również specjalnie zrealizowane z myślą o festiwalu małe formy teatralne. Magda Gnatowska przygotowała monodram "Konstrukcje Debory Vogel. Traktat we wnętrzu i na peryferiach" w rocznicę śmierci pisarki i muzy Brunona Schultza Debory Vogel. Wśród małych form znajdziemy również "Polacas Work in progress" i "Mandelsztam" w reż. Doroty Ignatjew. "Mandelsztam" to spektakl poetycko-muzyczny, oparty na życiu i twórczości Osipa Mandelsztama, ukazujący dramatyzm ostatniej drogi poety skazanego na powolną śmierć w łagrze.

Zaprezentowana zostanie również sztuka "Koszałki Opałki" w reż. Pawła Paszty, powstała na podstawie felietonów młodego Janusza Korczaka, pisanych pod pseudonimem Hen do satyrycznego magazynu "Kolce" na przełomie XIX i XX w., przybliżających klimat ówczesnej Warszawy. Na uwagę zasługują również "Pożegnania '68" w reż. Rafała Sisickiego. To poetycka i pełna dramatycznych zwrotów akcji opowieść rozgrywająca się podczas wydarzeń marca 1968 r. Teatr NN zaprezentuje spektakl z cyklu "Opowieści z Bramy" w reż. Tomasza Pietrasiewicza.

Na większość wydarzeń obowiązują bezpłatne wejściówki, które rozdawane będą w sierpniu w kasie Teatru Żydowskiego, gdzie będzie możliwy również zakup biletów na część odpłatną festiwalu.

Tegoroczny festiwal, którego organizatorem jest Fundacja Shalom we współpracy z Teatrem Żydowskim, odbędzie się między 25 sierpnia a 2 września, jak co roku w rejonie pl. Grzybowskiego i ul. Próżnej, w kafejkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze. Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest prawie 200 wydarzeń kulturalnych - wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych oraz innych atrakcji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg