Pianista Alexander Gavrylyuk i skrzypek Daniel Stabrawa z towarzyszeniem orkiestry CORda Cracovia wystąpią w sobotę na koncercie inaugurującym 5. edycję Letniego Festiwalu Muzycznego "Wawel o zmierzchu".
Festiwal ma niezwykłą oprawę, ponieważ koncerty odbywają się w plenerze - na Dziedzińcu Arkadowym i niedostępnym na co dzień dla zwiedzających Dziedzińcu Batorego Zamku Królewskiego na Wawelu. Organizatorzy spodziewają się, że na sobotni koncert przyjdzie ponad tysiąc osób.
"Alexander Gavrylyuk wykona wspaniały, wirtuozowski koncert Franciszka Liszta, będzie się mógł popisać swoją wspaniałą techniką. Nie jest to pianista, który gra wyłącznie rękami, ale też sercem i głową. Drugą gwiazdą będzie Daniel Stabrawa, koncertmistrz Berlińskich Filharmoników, który tym razem wystąpi także w roli dyrygenta" - powiedziała dyrektor artystyczny festiwalu i Grupy Twórczej Castello, Małgorzata Janicka-Słysz, na czwartkowej konferencji prasowej.
Podczas koncertu inauguracyjnego odbędzie się prawykonanie utworu na orkiestrę smyczkową i perkusję "Re - Sublimacje" młodego kompozytora Piotra Roemera, studenta Akademii Muzycznej w Krakowie. "Po pierwszej próbie ja i młodzi muzycy byliśmy naprawdę zachwyceni. Mam nadzieję, że publiczność przyjmie ten utwór podobnie" - mówił Daniel Stabrawa.
Małgorzata Janicka-Słysz wyraziła nadzieję, że zamawianie utworów wśród bardzo młodych kompozytorów stanie się regułą festiwalu.
Muzyka współczesna będzie obecna w tym roku także na koncercie finałowym 1 września, w programie którego znalazły się: I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego oraz dwa utwory, w tym "Polymorphia na 48 instrumentów smyczkowych" Krzysztofa Pendereckiego, który koncert ten poprowadzi.
Wicedyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu ds. administracyjnych, Danuta Ziernicka, podkreśliła, że Wawel od kilku lat otwiera się na muzykę. "Chcieliśmy, żeby poprzez ten festiwal krakowianie i turyści mieli szansę pobytu na wzgórzu o zmierzchu, zobaczenia oświetlonego zamku i dziedzińców, i aby poczuli niezwykłą atmosferę tego miejsca" - powiedziała PAP Ziernicka
Festiwalowe koncerty odbędą się 7, 14, 21 i 28 lipca oraz 11, 18, 25 sierpnia i 1 września. W razie złej pogody koncerty inauguracyjny i finałowy odbędą się w kościele św. Katarzyny, a pozostałe w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym na Wawelu.
Podczas dotychczasowych edycji festiwalu odbyło się 56 koncertów i dwa maratony muzyczne, w których wystąpiło w sumie 280 artystów: solistów, kameralistów i muzyków orkiestrowych.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.