Cracovia Danza

Taniec dworski w XVIII wieku to temat przewodni trzynastej edycji Festiwalu Tańców Dworskich, który w niedzielę rozpocznie się w Krakowie. Uczestniczyć w nim będą zespoły z Polski, Rosji i Włoch.

Podczas uroczystej inauguracji festiwalu w Willi Decjusza tancerze Baletu Dworskiego "Cracovia Danza" zaprezentują pokaz "Na scenach XVIII - wiecznej Europy".

"W tym roku tematem przewodnim Festiwalu +Cracovia Danza+ jest taniec dworski w XVIII wieku, a więc epoka, która mieści w sobie kilka stylów. Zaczynamy od baroku klasycznego, przechodzimy w rokoko i styl klasycystyczny. Bardzo duża jest różnorodność kompozytorów i tańców" - mówiła na konferencji prasowej tancerka i choreograf, dyrektor naczelny i artystyczny Baletu "Cracovia Danza" Romana Agnel.

Jak podkreśliła żywa sztuka, jaką jest taniec, będzie prezentowana w scenerii krakowskich zabytków. "Mam nadzieję, że dla widzów, będzie to magiczne przeniesienie w czasie. Mimo skromnego budżetu udało nam się tak skomponować program, że jak myślę tegoroczne wydarzenia stoją na najwyższym poziomie" - dodała Agnel.

Pokazy tańców dworskich będą się odbywać codziennie od 30 lipca do 3 sierpnia w Willi Decjusza. 31 lipca uczestnicy warsztatów tańców dworskich wezmą udział w balu historycznym. Będą stroje z epoki, karneciki i wodzirej. Choć to wydarzenie dla tancerzy, nie jest ono zamknięte dla publiczności, można zapisać się, przyjść i zobaczyć, jak mógł wyglądać bal w XVIII w.

CracoviaDanza Legenda o Królowej Jadwidze / The Legend of Queen Jadwiga

W finale Festiwalu - 4 i 5 sierpnia - tancerzy będzie można podziwiać na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu, w Barbakanie (oddział Muzeum Historycznego), Pałacu Biskupa Erazma Ciołka (Oddział Muzeum Narodowego), przed Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego oraz w Zamku Królewskim w Niepołomicach i w Zamku w Pieskowej Skale. Na scenie Filharmonii Krakowskiej zaprezentowany zostanie spektakl baletowy "Tańce i balety w XVIII wieku".

Festiwalowi "Cracovia Danza" towarzyszą międzynarodowe warsztaty tańców dworskich. Ich uczestnicy poznają m.in. tance barkowe, angielskie, włoskie z XVII wieku, polskie z XVIII wieku, a także tańce renesansu francuskiego i elementy pantomimy - Commedia dell'arte.

W ramach współpracy z francuską Academies des Saisons de Sable zespołu "l'Eventail" zajęcia z tańca barokowego w ramach "Akademii Barkowej" po raz pierwszy w Krakowie prowadzi od poniedziałku wybitna specjalistka w tej dziedzinie Marie - Genevieve Masse. Efekty pracy tancerzy będzie można zobaczyć w najbliższą sobotę podczas pokazu "Taniec na dworze francuskim" w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, połączonym z koncertem klawesynowym w wykonaniu Ewy Mrowca.

Organizatorem Festiwalu są: Balet Dworski "Cracovia Danza", Stowarzyszenie Willa Decjusza i Fundacja "Ardente Sole", a honorowym patronatem wydarzenie objęli prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i marszałek województwa Marek Sowa.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości

Reklama