Słynne Koloseum przechyliło się, podobnie jak Krzywa Wieża w Pizie , choć mniej. Odkryli to przed rokiem włoscy eksperci ale wiadomość tę ujawniono dopiero teraz, w związku z rozpoczynającym się we wtorek wielkim remontem tego rzymskiego amfiteatru.
Specjaliści stwierdzili odchylenie od pionu sięgające 40 centymetrów w południowej części zabytku. O odkryciu poinformowała dyrektor Koloseum Rossella Rea, która w imieniu urzędu nadzoru nad dobrami archeologicznymi Wiecznego Miasta podpisała porozumienie z rzymskim uniwersytetem La Sapienza oraz Instytutu Geologii i Geoinżynierii przy Komitecie Badań Naukowych o obserwacji tego zjawiska, którego przyczyn jeszcze nie ustalono.
Monitoring rozpoczął się przed kilkoma miesiącami i zakończy się za rok.
W jego trakcie wykorzystany ma zostać między innymi georadar i metoda wiercenia rdzeniowego.
Zauważa się, że wiadomość o przechyle Koloseum (amfiteatru Flawiuszów) jest całkowitym zaskoczeniem dla rzymian, którzy w ostatnich miesiącach słyszeli już alarmujące doniesienia o tym, że dosłownie rozpada się on na kawałki i niszczeje w bardzo szybkim tempie. Tego jednak, że się przechylił, nie spodziewał się nikt.
W oczekiwaniu na wyniki prowadzonej obserwacji na razie stawiane są hipotezy, co może być przyczyną. Profesor inżynierii strukturalnej Giorgio Monti przypuszcza, że powodem może wewnętrzne pękniecie podstawy zabytku, która ma kształt "obwarzanka" o grubości 13 metrów.
Włoskie media podkreślają, że w razie potwierdzenia hipotez o przyczynach strukturalnych, dyrekcja Koloseum przygotowana jest na skomplikowaną operację usunięcia przechyłu. Na razie za wcześnie jest jednak na opracowanie szczegółowej metody. Uważa się, że tak jak znaleziono rozwiązanie dla zagrożonej Krzywej Wieży w Pizie, także w tym przypadku zastosowane zostanie to najbardziej odpowiednie.
W pierwszej kolejności zostaną przeprowadzone badania, które mają ustalić wpływ wibracji powodowanych przez ruch uliczny i metro na stan antycznego amfiteatru, a zwłaszcza na jego stabilność - wyjaśnił architekt Fabio Fumagalli, cytowany przez dziennik "Corriere della Sera".
We wtorek oficjalnie rozpoczyna się planowany od dawna wielki remont Koloseum, pierwszy od ponad 70 lat. Prace potrwają około 3 lat a sfinansował je znany włoski przedsiębiorca Diego Della Valle. Wyłożył na ten cel 25 milionów euro.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...