Koncerty i projekcje filmowe złożą się na rozpoczynający się w Poznaniu w piątek Tzadik Poznań Festival. Impreza promuje współczesną kulturę żydowską.
mat. prasowy Festiwal został podzielony na dwa tematyczne cykle: muzyczny i filmowy. Jak zapowiadają organizatorzy, zgromadzi zagranicznych i polskich artystów muzyki i filmu, twórców z dużym dorobkiem artystycznym, jak również młodych, początkujących artystów zafascynowanych bogactwem kultury żydowskiej.
"Nadrzędnym celem festiwalu jest ukazanie potencjału kultury żydowskiej. Staramy się zaprezentować jej współczesne oblicze" - powiedział PAP koordynator festiwalu, Tomasz Konwent.
W programie trzydniowej imprezy zaplanowano występy takich zespołów i wykonawców jak Balkan Sevdah Akustik, Nor Cold Quartet, HERA, Trifonidis downtown solo. "Za największą gwiazdę festiwalu możemy uznać zespół Samech. W tym roku wydał on swój debiutancki album w nowojorskiej wytwórni Johna Zorna. To jedno z najważniejszych miejsc na świecie jeśli chodzi o muzykę żydowską" - powiedział Konwent.
Podczas imprezy odbędą się projekcje filmów nagrodzonych na festiwalu filmowym "Żydowskie motywy". W tym roku zaplanowano projekcje m.in. filmu "Nasze Dzieci" w reż. Natana Grossa, poświęconego dzieciom ocalonym z Holokaustu, opowiadający historię ojca i syna zamkniętych w obozie zagłady film "Przesłuchanie" w reż. Udo Prinsena oraz "Alę z elementarza" w reż. Edyty Wróblewskiej, ukazujący historię Aliny Margolis-Edelman - pierwowzoru Ali z "Elementarza" Mariana Falskiego.
"Osoby, które przychodzą na Tzadik, są konfrontowane, często po raz pierwszy w życiu, z faktami historycznymi czy pewnym nowym dla nich kontekstem obyczajowym, kulturowym, politycznym. Przynajmniej część z nich wychodzi odmieniona" - powiedział Konwent. Festiwal potrwa do niedzieli.
PaziMine
Balkan Sevdah - Izgreyala Mesechinka
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.