Przygotowana w Białymstoku i promująca tolerancję książka o przygodach niewidomego kota Kolora została doceniona przez esperantystów z całego świata. Została książką 2012 roku, w kategorii wydawnictw dla dzieci, w konkursie Światowego Związku Esperantystów.
Wyniki konkursu ogłoszono na 97. Kongresie Esperantystów w Hanoi w Wietnamie - poinformowała PAP Elżbieta Karczewska z Białostockiego Towarzystwa Esperantystów. W tej kategorii do konkursu zgłoszono sześć książek z różnych krajów.
Książka "Kot Kolor" wydana została na wiosnę 2011 rok przez esperancką bibliotekę Esperanto-Libraro, oddział Książnicy Podlaskiej oraz Białostockie Towarzystwo Esperantystów. Bajka opowiada o niewidomym kocie, który wyrusza w świat, aby dowiedzieć się, jakiego jest koloru. Na swojej drodze spotyka inne zwierzęta, dzięki którym poznaje to, co go otacza.
Książkę została przygotowana w czterech językach: angielskim, polskim, niemieckim i esperanto, a także z wkładką w alfabecie Braille'a. Jej wydanie było związane także z projektem Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku "Kot(d) dla tolerancji", który uczy tolerancji dla inności... Twórca esperanto Ludwik Zamenhof (1859-1917) urodził się i spędził w Białymstoku dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysięczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego, który miał pomóc w wyeliminowaniu konfliktów narodowościowych i religijnych.
Po wyjeździe do Warszawy, pod pseudonimem dr Esperanto ("mający nadzieję"), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie języków już istniejących. Zmarł w Warszawie 14 kwietnia 1917 roku. Na całym świecie jest obecnie ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Ilu jest esperantystów, dokładnie nie wiadomo, najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających esperanto.
W 2009 roku Białystok był miejscem 94. Światowego Kongresu Esperantystów. Impreza zorganizowana została wówczas w tym mieście w związku ze 150. rocznicą urodzin Zamenhofa.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.