Jedno z największych wydarzeń folklorystycznych na Podhalu - 46. Sabałowe Bajania - rozpocznie się w środę w Bukowinie Tatrzańskiej. W tym święcie folkloru weźmie udział blisko 900 ludowych artystów.
Jak przypomniał szef Domu Ludowego w Bukowinie Tatrzańskiej, Bartłomiej Koszarek, podczas Sabałowych Bajań w szranki staną ludowi gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy, drużbowie i starostowie weselni. Oprócz nagród głównych w poszczególnych konkurencjach jury przyzna Grand Prix festiwalu, czyli statuetkę Bukowiańskiego Buka.
Festiwal rozpocznie przejazd zaproszonych kapel dorożkami przez Bukowinę Tatrzańską. Na scenie Domu Ludowego będzie można zobaczyć spektakl w gwarze góralskiej pod tytułem "Portki" w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej. Pierwszy dzień festiwalu zakończy koncert zespołu JazGot.
Od czwartku do soboty na deskach Domu Ludowego będą trwały przesłuchania konkursowe. Na sobotni wieczór zaplanowano Sabałową Noc, podczas której do braci zbójeckiej dołączą nowi członkowie, osoby, które w sposób szczególny odznaczają się w tworzeniu góralskiej kultury. Do braci zbójeckiej, która liczy już ponad 150 osób, należą wybitni folkloryści oraz postaci zasłużone dla kultury Podhala.
W tym roku po raz trzeci odbędzie się uhonorowanie kobiet, które w sposób szczególny zasłużyły się dla kultury podhalańskiej, poprzez nadanie im tytułu Wierchowych Orlic.
Podczas Sabałowej Nocy odbędzie się koncert Jana Trebuni-Tutki zatytułowany "Góry w sercu", a na zakończenie zagra zespół De Press.
W niedzielę dowiemy się, kto jest laureatem 45. Sabałowych Bajań oraz kto otrzymał statuetkę Bukowiańskiego Buka.
Jak co roku Sabałowym Bajaniom towarzyszyć będzie szereg dodatkowych imprez, m.in. koncerty, występy zespołów folklorystycznych, degustacja potraw regionalnych, wystawa i kiermasz sztuki ludowej.
Pierwsze Sabałowe Bajania zorganizowane zostały w 1967 roku. Pomysłodawcą był ówczesny prezes Domu Ludowego, Józef Pitorak. Aby stare zwyczaje i obrzędy, gwara, muzyka i strój góralski nie zostały zapomniane, podjął on próbę ożywienia ich na scenie Domu Ludowego. Sabałowe Bajania miały być imprezą lokalną, jednak ogromne zainteresowanie i potrzeba organizowania takich festiwali przekształciła je w ogólnopolski festiwal folklorystyczny.
Organizatorem Sabałowych Bajań jest Bukowiańskie Centrum Kultury Dom Ludowy.
Patron imprezy, Jan Krzeptowski Sabała, urodził się 26 stycznia 1809 roku w Kościelisku, zmarł 8 grudnia 1894 w Zakopanem. Sabała przez swoje zamiłowanie do gawęd i muzykowania uważany był przez ówczesnych górali za dziwaka, lecz dla goszczących w Tatrach twórców stał się symbolem góralszczyzny. Towarzyszył w wyprawach tatrzańskich wielu wybitnym postaciom XIX-wiecznej Polski. Był wielkim przyjacielem odkrywcy Zakopanego, doktora Tytusa Chałubińskiego, którego urzekł swoimi opowieściami i grą na złóbcokach - prostych góralskich skrzypcach z jednego kawałka drewna. Twórca stylu zakopiańskiego Stanisław Witkiewicz nazwał Sabałę Homerem Tatr.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.