Forum Musicum

Cztery koncerty, na których będzie można usłyszeć muzykę dawną, znalazło się w programie rozpoczynającego się w czwartek we Wrocławiu międzynarodowego festiwalu Forum Musicum. Tegoroczna edycja imprezy odbywa się pod hasłem "Uniwersum tańca".

Jak zapowiedział na konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Tomasz Dobrzański, w trakcie koncertów będzie można usłyszeć muzykę instrumentalną średniowiecza, renesansu i baroku, która związana jest z ówczesnymi tańcami.

"Trzeba pamiętać, że taniec w owych czasach nie stanowił jedynie przyjemności i towarzyskiej rozrywki, ale był ważną formą życia społecznego różnych sfer, stanowił element rytuałów religijnych, a nawet formę sprawowania władzy" - wyjaśnił dyrektor.

Festiwal rozpocznie się koncertem "Gaudeamus omnes - muzyka piszczków miejskich XVI i XVII w." w wykonaniu orkiestry Capella de la Torre z Lipska. W kolejnych dniach będzie można wysłuchać m.in. koncertów "Barok a Quatro" i "Estampie nouviele - włoska i francuska muzyka taneczna XIII i XIV w.".

W rozmowie z PAP Dobrzański przyznał, że bardzo trudno rekonstruować tańce pojawiające się w Europie do XV w., ponieważ nie ma zbyt wielu świadectw pisanych z tego okresu i w badaniach można się opierać głównie na średniowiecznej ikonografii. "Dopiero w XV w. pojawiają się pierwsze traktaty taneczne, które szczegółowo opisują m.in. poszczególne formuły taneczne. Dzięki temu możemy je rekonstruować z dość dużym prawdopodobieństwem" - zaznaczył.

Festiwal potrwa do 26 sierpnia i zakończy się przedwojennym dansingiem, podczas którego zagra Orkiestra Wczorajszego Fasonu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg