66. rocznica powstania Grupy Janowskiej

Wystawy prezentujące dorobek artystyczny malarzy związanych z Grupą Janowską m.in. Teofila Ociepki, Pawła Wróbla, Ewalda Gawlika i Erwina Sówki, będzie można od czwartku oglądać w Katowicach w ramach obchodów 66 lat istnienia tego kręgu malarskiego.

Skupiająca śląskich malarzy Grupa Janowska powstała krótko po II wojnie światowej przy kopalni "Wieczorek" w katowickim Janowie. Stworzyli ją zajmujący się malarstwem górnicy tej kopalni.

Najwybitniejszym jej przedstawicielem był zainspirowany m.in. okultyzmem Teofil Ociepka - obok Nikifora najbardziej znany na świecie przedstawiciel polskiego prymitywizmu. Do dzisiaj z Grupą Janowską związanych było ok. 30 twórców a fenomen ich malarstwa przedstawił w fabularyzowanym filmie "Angelus" reżyser Lech Majewski.

Obecnie Grupę Janowską tworzy ok. 13 osób. Ich prace oraz obrazy założycieli grupy będzie można oglądać na dwóch wystawach w Katowicach.

W Galerii Centrum na Mariackiej od czwartku do 19 września prezentowane będą prace aktualnych członków Grupy Janowskiej. Z kolei w piątek w Galerii Szyb Wilson odbędzie się wernisaż wystawy "66 obrazów/66 lat Grupy Janowskiej" prezentującej dorobek artystyczny związanych z nią twórców.

"Na wystawie będą pokazywane obrazy współczesnych i tych legendarnych malarzy (Erwina Sówki, Pawła Wróbla, Ewalda Gawlika, Teofila Ociepki-PAP). Prace zostały wypożyczone z muzeów i prywatnych kolekcji. Będzie to więc wystawa przekrojowa, pokazująca zarówno twórców znanych z filmu Majewskiego, jak i współczesnych twórców postrzeganych jako kontynuatorzy tej tradycji" - poinformowali PAP przedstawiciele Galerii Szyb Wilson.

"Grupa Janowska prężnie działa. Dużo malujemy, ciągle wystawiamy i uczestniczymy w plenerach malarskich. Zgłaszają się do nas osoby, które mają w sobie pasję malowania od serca. Są to przeważnie górnicy na emeryturach. Ja też jestem związana z górnictwem, jestem prawnuczką, wnuczką i córką górnika" - powiedziała PAP Sabina Pasoń, członkini Grupy Janowskiej.

Wystawa "66 obrazów/66 lat Grupy Janowskiej" będzie otwarta do 5 października.

W ramach obchodów 66 lat istnienia Grupy Janowskiej odbędzie się także kilka plenerów malarskich m.in. "Nikiszowiec sercem malowany".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Więcej nowości