Wystawy prezentujące dorobek artystyczny malarzy związanych z Grupą Janowską m.in. Teofila Ociepki, Pawła Wróbla, Ewalda Gawlika i Erwina Sówki, będzie można od czwartku oglądać w Katowicach w ramach obchodów 66 lat istnienia tego kręgu malarskiego.
Skupiająca śląskich malarzy Grupa Janowska powstała krótko po II wojnie światowej przy kopalni "Wieczorek" w katowickim Janowie. Stworzyli ją zajmujący się malarstwem górnicy tej kopalni.
Najwybitniejszym jej przedstawicielem był zainspirowany m.in. okultyzmem Teofil Ociepka - obok Nikifora najbardziej znany na świecie przedstawiciel polskiego prymitywizmu. Do dzisiaj z Grupą Janowską związanych było ok. 30 twórców a fenomen ich malarstwa przedstawił w fabularyzowanym filmie "Angelus" reżyser Lech Majewski.
Obecnie Grupę Janowską tworzy ok. 13 osób. Ich prace oraz obrazy założycieli grupy będzie można oglądać na dwóch wystawach w Katowicach.
W Galerii Centrum na Mariackiej od czwartku do 19 września prezentowane będą prace aktualnych członków Grupy Janowskiej. Z kolei w piątek w Galerii Szyb Wilson odbędzie się wernisaż wystawy "66 obrazów/66 lat Grupy Janowskiej" prezentującej dorobek artystyczny związanych z nią twórców.
"Na wystawie będą pokazywane obrazy współczesnych i tych legendarnych malarzy (Erwina Sówki, Pawła Wróbla, Ewalda Gawlika, Teofila Ociepki-PAP). Prace zostały wypożyczone z muzeów i prywatnych kolekcji. Będzie to więc wystawa przekrojowa, pokazująca zarówno twórców znanych z filmu Majewskiego, jak i współczesnych twórców postrzeganych jako kontynuatorzy tej tradycji" - poinformowali PAP przedstawiciele Galerii Szyb Wilson.
"Grupa Janowska prężnie działa. Dużo malujemy, ciągle wystawiamy i uczestniczymy w plenerach malarskich. Zgłaszają się do nas osoby, które mają w sobie pasję malowania od serca. Są to przeważnie górnicy na emeryturach. Ja też jestem związana z górnictwem, jestem prawnuczką, wnuczką i córką górnika" - powiedziała PAP Sabina Pasoń, członkini Grupy Janowskiej.
Wystawa "66 obrazów/66 lat Grupy Janowskiej" będzie otwarta do 5 października.
W ramach obchodów 66 lat istnienia Grupy Janowskiej odbędzie się także kilka plenerów malarskich m.in. "Nikiszowiec sercem malowany".
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...