Unowocześnienie formuły planuje na nadchodzący sezon kielecki Teatr Lalki i Aktora "Kubuś". Zmianę wizerunku teatru rozpocznie sobotnia premiera przedstawienia "Na arce o ósmej" w reżyserii Petra Nosalka.
"Teatr uczy poprzez treść sztuk, które wystawia. Przedstawienie +Na arce o ósmej+ to zbudowana na kanwie biblijnej przypowieści o wielkim potopie historia przyjaźni, tolerancji i lojalności - powiedział w czwartek PAP dyrektor teatru "Kubuś" Robert Drobniuch.
Według niego edukacja poprzez sztukę, a więc i teatr jest atrakcyjna i skuteczna. Taką formą edukacji kielecki teatr dla dzieci chce się zająć. Wśród sześciu premier nowego sezonu znajdą się pozycje z kanonu literatury dziecięcej, m.in. "Kopciuszek","Piotruś Pan", "Calineczka" a także nowatorskie inicjatywy jak "Psoty wróbelka" dla bardzo małych dzieci. Będą także warsztaty dla dzieci i młodzieży - z dramy, aktorstwa lalkarskiego i tańca. Na potrzeby warsztatów zostaną zaadaptowane sala prób oraz piwnica, w której powstanie klub teatralny.
"Chcemy stworzyć wokół naszego teatru społeczność ludzi młodych i nieco starszych. Dlatego zmienimy też stronę internetową, wprowadzimy programy teatralne, które potem rodzice będą mogli wykorzystać w domu podczas zabawy z dzieckiem i planujemy przygotowanie festiwalu dla dzieci i młodzieży. Nowością będą też prapremiery dla nauczycieli. Te zmiany będziemy wprowadzać przez cały sezon" - zapowiedział dyrektor teatru "Kubuś".
Premiera nowego spektaklu "Na arce o ósmej" w reżyserii Petra Nosalka - reżysera i aktora z Ostrawy, odbędzie się w sobotę o godz. 17. To także zmiana - dotychczas nowe sztuki w "Kubusiu" były prezentowane po raz pierwszy w niedziele.
"Na arce o ósmej" to opowieść o Bogu, pytania o niego. Sztuka łączy plany, aktorski i lalkowy, z grą świateł i muzyką. Stylizacje głównych bohaterów są bliskie teatrowi lalkowemu. Sztuka jest oparta na tekście Ulricha Huba, niemieckiego dramaturga. Wielokrotnie wystawiana na scenach w Niemczech, Holandii i Francji, teraz zdobywa popularność w Polsce. Kieleckie przedstawienie jest przeznaczone dla widzów od lat 7.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.